جشن 90 سالگی نسخه‌پژوه پیشکسوت برگزار شد

مسجدجامعی: عبدالله‌ انوار، پیر و بزرگ فرهنگ ایران است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۴
 
 
احمد مسجدجامعی در سالروز 90 سالگی عبدالله انوار گفت: انوار به معنای حقیقی انسانی بزرگ و پیر فرهنگ ایران است و به علوم مختلف واقف است. از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی وی با وجود مراتب علمی متعدد، مناعت طبع و استغناست.
مسجدجامعی: عبدالله‌ انوار، پیر و بزرگ فرهنگ ایران است
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) خبرنگاران میراث فرهنگی و رئیس شورای شهر تهران 90 سالگی استاد عبدالله انوار پژوهشگر و تهران شناس را عصر روز گذشته (جمعه 17 مرداد) در خانه‌ تاریخی «امین‌الاضرب» جشن گرفتند. در این جشن که همزمان با روز «خبرنگار» برگزار شد، عبدالله انوار اظهار کرد: از زمانی که خود را شناختم سعی کردم، پایتخت را نیز بشناسم هرچند تهران اکنون کاملا عوض شده است ولی افتخار می‌کنم به شهری که رئیس شورای آن احمد مسجدجامعی است. 

وی افزود:‌ مشروطه پس از سال‌ها یک فرد مشروطه‌خواه را تحویل ایران و مردم این کشور داد؛ چون مشروطه‌خواه باید از توده‌ مردم باشد و مسجدجامعی همان فردی است که با درد مردم آشنا و دلسوز آن‌هاست.
عبدالله انوار: مشروطه‌خواه باید از توده مردم باشد. مسجد جامعی تنها دولتمرد مشروطه‌خواهی است که در حال حاضر می‌شناسم
او تنها دولتمرد مشروطه‌خواهی است که در حال حاضر می‌شناسم. 

رئیس شورای شهر نیز با گرامیداشت سالروز صدور فرمان مشروطه و تبریک روز خبرنگار و همچنین تولد استاد انوار گفت: امیدوارم سال‌های طولانی در محضر استاد باشیم چون او به معنای حقیقی انسانی «بزرگ و پیر فرهنگ ایران» است. استاد انوار به علوم مختلف واقف است. از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی وی با وجود مراتب علمی متعدد، مناعت طبع و استغناست.

مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران نیز در سخنانی تاکید کرد: کسی را به اندازه‌ استاد انوار که در همه حوزه‌ها و علوم، دانشمند و فیلسوف باشد در کشور نمی‌شناسم و معتقدم نداریم. 

سید عبدالله انوار متولد 1303 در تهران، از مترجمان ایرانی و پیشکسوتان معاصر نسخه‌شناسی در ایران است. وی نسخه‌پژوه، نسخه‌شناس، فهرست‌نویس، ریاضیدان و متخصص متون کهن ریاضی است. 

انوار بیش از ۲۰ سال رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران بود و در طول دوران کاری خود حدود ۱۰ جلد فهرست نسخه‌های خطی به فارسی و عربی را تدوین کرد. وی یکی از حروف (مجلدات) لغت‌نامه دهخدا را نیز تدوین کرده‌ است.
این نسخه‌پژوه دارای تصحیحات بسیاری است که از مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها می‌توان به «جهانگشای نادری» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 204725