مرمت نسخه خطی «شرح حکمه الاشراق» در اداره كل حفاظت و نگهداري آرشيو ملي

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۶
 
 
كارشناسان اداره كل حفاظت و نگهداري معاونت اسناد ملي برای حفاظت و نگهداري از ميراث مستند، يك جلد نسخه خطي ارزشمند، با عنوان «شرح حکمه الاشراق» را مرمت و بازسازي كردند.
نسخه خطی «شرح حکمه الاشراق» پیش از مرمت
 
نسخه خطی «شرح حکمه الاشراق» پیش از مرمت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، اين نسخه خطي توسط اداره كل كتاب‌هاي خطي و نادر، براي مرمت و بازسازي در اختيار اداره كل حفاظت و نگهداري قرار گرفت. 

اين نسخه ارزشمند داراي 275 برگ به ابعاد 8/18 × 6/13 سانتي‌متر با جلد چرمی آسيب ديده و نیز دارای آسيب‌هايي چون عدم استحكام دوخت صفحات و برگ برگ شدن آن، پارگي صفحات اول و آسیب‌ديدگي بر روي رخ جلد از قسمت بالای گوشه چپ و لبه پایین و عطف کتاب بود. 


                         نسخه خطی «شرح حکمه الاشراق» پس از مرمت

كارشناسان آرشيو ملي پس از انجام اقدامات اوليه شامل آسيب‌شناسي و آفت زدايي، صفحات آسیب دیده را مرمت كردند. پس از مرمت اوليه دوخت عطف كتاب به صورت مجدد انجام شد و در مرحله بعدي بازسازی جلد آسیب دیده با دقت و با استفاده از روش‌هاي مخصوص بر روي اين نسخه خطي ارزشمند انجام شد. 

آرشيو ملي ايران داراي رتبه شاخص مرمت آثار مكتوب كهن در منطقه خاورميانه است و همه ساله كارشناسان خارجي بسياري را تحت آموزش خود قرار مي‌دهد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 208232