کتاب «تو لک لکی یا دارکوب» به فهرست جهانی راه پیدا کرد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۶
 
 
«تو لک‌لکی یا دارکوب» از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در فهرست کتاب‌های منتخب این دفتر برای کودکان با نیازهای ویژه قرار گرفته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این فهرست هر دوسال یک بار متشکل از آثار ادبی برجسته‌ جهان برای کودکان با نیازهای ویژه منتشر می‌شود که در سال 2015 نام این کتاب ایرانی اثر علی خدایی در آن به چشم می‌خورد.
 
از ایران شورای کتاب کودک به عنوان شعبه‌ی ملی این آثار را به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) معرفی می‌کند.  آثار منتخب این فهرست، مجموعه کتاب‌هایی است که برای کودکان معلول تولید شده و شخصیت‌های موجود در آن‌ها معلولیت و ناتوانی دارند یا شامل کتاب‌های پارچه‌ای و کتاب‌های تصویری است که تمامی کودکان چه معلول و چه عادی، بتوانند از آن‌ها لذت ببرند.

 این فهرست در قالب یک کارنما (کاتالوگ) منتشر و در اختیار تمام شعبه‌های ملی در 77 کشور عضو دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان قرار می‌گیرد و اصل آثار نیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری شرکت داده می‌شود و سپس در کتاب‌خانه‌ی ملی‌ کانادا در تورنتو «مرکز اسناد کتاب‌های کودکان و نوجوانان معلول» نگهداری می‌شود.

 در این دوره کمیته‌ی جوایز (آثار برای کودکان با نیازهای ویژه‌) شورای کتاب کودک، کتاب حسی لمسی «دکمه‌ها» ساخته زهرا فرمانی، کتاب «تو لک‌لکی یا دارکوب» و «چی‌چی، قاشق و قیچی» از آثار علی خدایی، کتاب «چه و چه و چه یک بچه» نوشته محمد هادی محمدی و کتاب «لالو» نوشتة یوسف قوجق را برای داوری و انتخاب نهایی به (IBBY) معرفی کرد.

 کتاب کتاب «تو لک لکی یا دارکوب» چندی پیش از مجموعه داستان‌های حیوانات برای گروه سنی الف (پیش از دبستان) از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد. نویسنده در این اثر با استفاده از شیوه‌ای جالب صفحه‌ها را به صورت تاشو طراحی و تصویرگری کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 215675