تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ناشران ـ 37

مدير انتشارات جمال: ناشران يكي از حلقه‌هاي تأثيرگذار در چرخه فرهنگي جامعه‌اند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ تير ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۲۷
 
 
عليرضا سبحاني‌نسب ارتباط متقابل و دوسويه ناشران با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را از عوامل مؤثر در ارتقاء كيفيت آثار دانست.
مدير انتشارات جمال: ناشران يكي از حلقه‌هاي تأثيرگذار در چرخه فرهنگي جامعه‌اند
 
مدير انتشارات جمال قم در گفت‌وگو با خبرنگار كتاب ايران(ايبنا)، براي تعامل بيشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ناشران عنوان كرد: وزارت ارشاد مي‌تواند با ارائه آيين‌نامه‌هاي جديدي براي ناشران سطح كيفي آثار را ارتقاء بخشد.

وي افزود: با توجه به اين نكته كه براي ناشران اين امكان وجود ندارد كه نيازهاي جامعه را در سطح كلان بررسي كنند، يكي از مهمترين كارهايي كه وزارت ارشاد مي‌تواند انجام دهد بررسي و نيازسنجي كتاب‌هاي مورد نياز در سطوح كلي جامعه و ارائه نتايج آن به ناشران است.

مسوول انتشارات جمال قم اظهار داشت: با دانستن نيازهاي جامعه كتاب‌ها به درستي توليد مي‌شوند نه بر اساس سليقه ناشر و مؤلف زيرا لزوماً اين گونه نيست كه هر كتابي متقاضي بيشتري داشته باشد، بيان‌گر نياز واقعي جامعه باشد و حتي در مواقعي برخي از كتب مانند فال‌نامه‌هاي گوناگون نبايد بيش از حد خاصي منتشر شوند.

سبحاني‌نسب براي ارتقاء كيفيت آثار تصريح كرد: با ارائه معيارهايي در زمينه نشر و ايجاد رقابت بين ناشران، علاوه بر محتوا و شكل ظاهري كتاب‌ها در سيستم چاپ و نشر نيز تغييرات عمده‌اي ايجاد مي‌شود كه زمينه‌ساز ارتقاء كيفي آثار نيز خواهد بود.

وي عنوان كرد: آگاهي از امكانات و فرصت‌هايي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مستلزم مراجعات مكرر ناشران به وزارت ارشاد خواهد بود كه در اين صورت تنها كساني كه سريع‌تر آگاهي مي‌يابند امكان بهرمندي از امكانات و فرصت‌ها را پيدا خواهند كرد.

مدير انتشارات جمال ادامه داد: يكي از راه‌كارهايي كه مي‌توان در اين خصوص پيشنهاد كرد، ايجاد روش‌هايي براي ارتباط مستقيم با ناشران است تا از اين طريق آن‌ها با آخرين تغييرات و خواسته‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد آشنا شوند و اطلاعات مربوط به نيازهاي جامعه و برگزاري نمايشگاه‌ها در اختيار ناشران قرار گيرد.

وي در پايان تصريح كرد: با توجه به اين كه ناشران يكي از حلقه‌هاي تأثيرگذار در چرخه فرهنگي جامعه‌اند نياز به حمايت‌هاي متقابل وزارت فرهنگ و ارشاد براي تشخيص نيازهاي واقعي جامعه و افزايش سطح كميّ و كيفي توليداتشان دارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 21864