کتاب «یادگاران 26 » رونمایی می شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۱
 
 
همزمان با سالروز شهادت سردار حسن شفیع زاده کتاب «یادگاران 26 » رونمایی می شود
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه انتشاراتی روایت، جدیدترین کتاب از مجموعه کتاب‌های «یادگاران» با موضوع خاطراتی پیرامون زندگی و منش شهید حسن شفیع‌زاده روز چهارشنبه نهم اردیبهشت در یادواره این شهید رونمایی خواهد شد.
 
آخرین سری کتاب‌های «یادگاران» که به بررسی کوتاهی از خاطره‌های شهدا می‌پردازد به شماره 26 رسید. کتاب «یادگاران 26» با قلم منصوره قنادیان به خاطرات شهید حسن شفیع‌زاده پرداخته است.

«یادگاران» عنوان کتاب‌هایی است که بنا دارد تصویرهایی از سال‌های جنگ را در قالب خاطره‌های بازنویسی‌شده، برای آنها که آن سال‌ها را ندیده‌اند، نشان دهد. این مجموعه راهی است به سرزمینی نسبتا بکر میان تاریخ و ادبیات، میان واقعه‌ها و بازگفته‌ها، خواندن‌شان تنها یادآوری است، یادآوری این نکته که آن مردها بوده‌اند و آن واقعه‌ها رخ داده‌اند؛ نه در سال‌ها و جاهای دور، در همین نزدیکی.

شهید حسن شفیع‌زاده که از دوستان صمیمی و یاران فداکار شهید سردار حسن طهرانی مقدم بود، در اکثر عملیات‌ها در کنار این یار روزهای رزم خوش درخشید.

در بخشی از این کتاب آمده است: «حسن شفیع‌زاده در تبریز به دنیا آمد. در کوچه پس کوچه‌های این شهر بزرگ شد و قد کشید. جوان بود که جنگ شروع شد. با مهدی باکری یک خمپاره‌انداز را از تبریز با هر سختی که بود به آبادان بردند و شد دیده‌بانش. از پشت همان دوربین دیده‌بانی هم فهمید که جواب آتش توپخانه‌ دشمن را باید با توپخانه داد.
پس دستی سر و روی توپ‌های غنیمت گرفته شده از ارتش عراق می‌کشید و بر علیه خودشان استفاده می‌کرد. مرکز آموزش توپخانه‌ی سپاه تشکیل شد و کمی بعد شد فرمانده توپخانه سپاه ایران. می‌گفت «عملیات‌ها بدون آتش پشتیبانی و اجرای آتش، فیلمی است بدون موسیقی متن.» در آخر هم گلوله‌ی توپ، فرمانده توپچی را با خود به آسمان برد.»

این صد خاطره که در این کتاب آمده است روایت گوشه‌ای از زندگی فرماندهی است که تمام دنیایش را در کوله‌پشتی خود می‌ریخت و زیر سرش می‌گذاشت.

در یکی از روایت‌های این کتاب آمده است: «اوایل جنگ فکر می‌کردیم پوکه‌های گلوله‌ی توپ به درد نمی‌خورد یا توی آن‌ها خاک می‌ریختیم و حصار میدان ورزش‌مان می‌کردیم یا خیلی ساده می‌ریختیم‌شان دور. حسن که فهمید، گفت «از امروز کسی پوکه‌ها رو دور نریزه.» از آن روز به بعد با هر ده شلیک گلوله، ده پوکه هم باید تحویل می دادیم. بعدها شنیدیم که تمام یگان‌های ارتش و سپاه که توپخانه داشتند، از این کار حسن حسابی استفاده کردند و جلوی هدر دادن این سرمایه گرفته شده است.»

کتاب «یادگاران 26 » روز چهارشنبه 9 اردیبهشت‌ماه از ساعت 17 با حضور مسئولین استانی و هم‌رزمان شهید در تالار معلم شهر تبریز رونمایی خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221780