برگزاري بزرگداشت «علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۹
 
 
آيين بزرگداشت «علامه محمد اقبال لاهوری» در اسلام‌آباد برگزار شد و بر استوار بودن جهان‌بینی اقبال لاهوري بر پایه قرآن‌پژوهی، اسلام و ادب فارسي تأكيد شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اداره‌ كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين بزرگداشت هفتاد و هفتمین سالروز «علامه محمد اقبال لاهوری»، شاعر بلندآوازه شرق، فیلسوف، متفکر، اندیشمند با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان در محل دانشکده اسوه اسلام‌آباد برگزار شد.

 غلام علی، رئیس دانشکده اسوه اسلام‌آباد در ابتدای این مراسم اظهار اميدواري كرد: جوانان مسلمان راه بزرگانی چون علامه محمد اقبال لاهوري که نقش مهمی در بیداری مسلمانان شبه قاره و جهان اسلام داشت، ادامه دهند.

در ادامه این برنامه حمید، «دانشجوي دانشکده اسوه» به قرائت اشعاري از اقبال لاهوری به زبان فارسی پرداخت و مطالبي در رابطه با پیش‌بینی اقبال لاهوري نسبت به وقوع انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) بيان شد؛ می‌رسد مردی که زنجیر غلامان بشکند/ ديده‌ام از روزن دیوار زندان شما.

استوار بودن جهان‌بینی اقبال لاهوري بر پایه قرآن‌پژوهی، اسلام و ادب فارسي
شهاب‌الدین دارايی، «رایزن فرهنگی ایران در اسلام‌آباد» با اشاره به جايگاه اقبال لاهوري در سبك و سياق شعر و شاعري، گفت: اقبال لاهوري برای بیان اندیشه بلند و سازنده خود از زبان شعر بهره گرفت؛ وي برای ارائه والاترین و ژرف‌ترین بیان فکری، فلسفی و ادبی‌اش، زبان شیرین و راز و رمزدار فارسی را برگزید.

وي ادامه داد: پیدا بود که پیام اقبال در قالب زبان فارسی شنونده و خواننده بیشتری داشت؛ زیرا فارسی‌دانان شبه قاره، دری زبانان تاجیکستان و افغانستان و ايرانيان بخشی از مخاطبان پیام افکار و اندیشه اقبال بودند که به خوبی درک می‌کردند.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: اقبال لاهوری شخصیتی چند بُعدی داشت و امروز دیگر تنها به جهان اسلام وابسته نیست، بلکه چهره‌ای جهانی یافته است. بی‌گمان درباره هیچ از کدام از شخصیت‌های ادبی، سیاسی، اجتماعی، فلسفی، دینی و علمی معاصر به اندازه اقبال سخن نگفته‌اند و گفتار و کتاب ننگاشته‌اند.

دارايي در سخنان پاياني خود، بيان كرد: جهان‌بینی اقبال بر پایه قرآن‌پژوهی، فرهنگ اسلامی، تصوف و عرفان اسلامی، فرهنگ و ادب فارسی استوار است.
اين مراسم همراه با اهداي لوح تقديري به وسيله رئيس دانشكده اسوه اسلام‌آباد به رايزني فرهنگي ايران در اسلام‌آباد پايان يافت.

 در حاشيه برگزاري اين مراسم، نمايشگاهي در قالب معرفي آثار اقبال لاهوري در محل کتابخانه دانشکده اسوه برپا شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221847