کتاب «فلسفه نفس» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۱
 
 
چاپ دوم کتاب «فلسفه نفس» تألیف ویلیام دی.هارت با ترجمه امیر دیوانی از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب حاضر ترجمه پنج مقاله از مقالات گردآمده از مجموعه Blackwell companion to philosophy است. مقالاتی که مترجم برای ترجمه به زبان فارسی برگزیده است به آن دسته از مسائل فلسفه نفس می‌پردازد که ارتباط میان ویژگی‌های ذهنی و فیزیکی را بررسی می‌کنند. ویژگی‌های نفسانی و ویژگی‌های فیزیکی بسیار متفاوت از یکدیگر به نظر می‌رسند و در عین حال به طور پیچیده‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند. از همین رو مسئله «نفس و بدن» از آغاز فلسفه تا امروز، همواره در کانون پژوهش‌های فلسفی قرار داشته است.

نقد دیدگاه دکارت و ارائه تفسیری جدید از دوگانه انگاری، بررسی اقسام مختلف رفتارگرایی و توضیح رفتارگرایی معاصر، نظریه «این همانی» در باب نفس، کارکردگرایی و حیث التفانی در پنج مقاله گردآمده در این کتاب بررسی شده و زوایای مختلف آن مورد واکاوی قرار گرفته است.

برای آشنا شدن با فلسفه نفس امروز می توان از راه شناخت مسائلی که در آن به پژوهش گرفته می‌شود، وارد شد. از پیش می‌توان دریافت که این مسائل را ویژگی ذهنی یا نفسانی رقم می‌زنند. البته این مسائل در علوم مربوط به ویژگی های ذهنی و نفسانی هم بحث می شود. اما باید دید پژوهش‌های علمی درباره ویژگی‌های نفسانی چه فرقی با پژوهش‌های فلسفی دارد و چگونه این دو پژوهش در کنار یکدیگر سامان یافته، معرفت جمعی ما را نسبت به ذهن یا نفس ارتقا می‌بخشند.

مقالات ترجمه شده در این کتاب به ارتباط میان ویژگی‌های ذهنی و ویژگی های فیزیکی می‌پردازد که دسته‌ای از مسائل مرتبط با فلسفه نفس است. این مسائل زیر پوشش «مسأله نفس و بدن» در کنار هم قرار می‌گیرد، این مسأله از دوران باستان تاکنون محور بحث‌های فلسفی بوده است؛ هرچند تقریر جدید آن از زمان دکارت آغاز می‌شود.

چاپ دوم کتاب «فلسفه نفس» در 140 صفحه با قیمت 4800 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 224151