کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» آیت الله مومن قمی منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۸
 
 
کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» برگرفته از درس‌های خارج فقه علامه آیت ‌الله محمد مؤمن قمی با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از دفتر نشر معارف، کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» در دو بخش «کلیات و مفاهیم» و «منابع مالی و ثروتهای عمومی» تنظیم و تدوین شده است. بخش دوم کتاب در چهار فصل به مباحثی چون خمس، زکات، زکات الفطره، انفال، جزیه، موقوفات عامه، اراضی مفتوحه عنوه و غنائم بدون جنگ در زمان حکومت اسلامی می‌پردازد.

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: «هر فرد یا مکتبی که بخواهد نظام یا تشکیلات اجتماعی را سازماندهی کند باید برای رسیدن به اهداف خود جهت کسب منابع مالی و هزینه کردن برنامه‌‏ریزی صحیحی نمایند. اینک با در نظر گرفتن این واقعیت باید دانست که بسیار بعید به نظر می‌رسد اسلام که خود را دین و دولت معرفی کرده و در ارکان خود سه بخش «عبادات»، «معاملات» (اعم از اقتصاد و سیاست) و «احکام» را مطرح کرده، برای این مسأله فکری نکرده و منابعی را در نظر نگرفته باشد. بررسی قرآن و سنت به ما نشان می‌دهد که دین اسلام در دستورات خود، آیات و روایات متعددی در جهت رفع همین نیاز در اعصار و دوره‏های مختلف بیان نموده است.»

حجت‌ الاسلام بهداروند در ادامه می نویسد: «آن چه در این مباحث درصدد بررسی آن می‌باشیم موضوع منابع مالی و ثروت‏های عمومی در حکومت اسلامی است که برگرفته از درس خارج ولایت فقیه استاد گرانقدر آیت‌‏الله محمد مومن قمی(دام ظله) در سال‏‌های 94ـ1393 است. آنچه در این کتاب محور بحث و بررسی قرار گرفته، موضوع جایگاه ولی امر فقیه غیر معصوم در زمان غیبت در عرصه حکومت و ولایت اسلامی در رابطه با منابع مالی حکومت اسلامی است.»

کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» در 160 صفحه، قطع رقعی، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 6 هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 224711