چاپ دوم کتاب «حقوق بین‌الملل ارتباطات» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
چاپ دوم کتاب «حقوق بین‌الملل ارتباطات» تألیف میثم آرایی درونکلا از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، اطلاعات و ارتباطات از اولین پدیده‌هایی است که انسان از بدو زندگی اجتماعی خود از آن بهره جسته و حتی استمرار و توسعه زندگی اجتماعی او نیز نیازمند ارتباطات و اطلاعات است. موارد استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات در سیر زندگی انسان گسترده بوده و در هر نوع رابطه اجتماعی میان انسان ها، جایگاه اطلاعات و ارتباطات کاملاً مشهود است. علم حقوق نیز برحسب وظیفه‌ای که در جامعه دارد، سعی در ایفای نقش اجتماعی خود در مورد این پدیده داشته است.

اصلی‌ترین موضوعاتی که در این اثر مورد بررسی قرار می‌گیرد موضوعات مربوط به عناصر ارتباط (عنصر منتشره، عنصر دریافت کننده و عنصر ناظر) است. توجه به این نکته نیز مهم است که در هر دو حوزه حقوق بین الملل و حقوق بین‌الملل ارتباطات قواعدی بر عناصر ارتباط تحمیل می‌شود که بی ارتباط با هم نیستند.

عمده‌ترین علتی که باعث گردآوری کتاب «حقوق بین الملل ارتباطات» می‌شود، وضعیت فعلی ارتباطات در سطح کره خاکی است که نه تنها از قواعد و اصول حقوقی متابعت نمی‌کند بلکه کاملاً وابسته به قدرت‌های سیاسی و تکنیکی کشورها و یا اشخاصی است که از امکانات پیشرفته تر و گسترده تر ارتباطی برخوردارند و هرگاه سازمان ملل متحد و یا ارگان های تخصصی آن خواسته‌اند قواعدی را بر این حوزه وضع و یا قواعد پراکنده آن را در چارچوبی بخصوص گردآوری کنند با مقاومت شدید کشورهای مختلف روبرو شده‌اند. از این رو، یافتن و بررسی قواعد مربوط به ارتباطات می تواند وضعیت بسیار مناسبی را برای توسعه این شاخه از حقوق بین‌الملل فراهم کرده و باعث هماهنگی هرچه بیشتر حقوق داخلی با قواعد حقوقی بین‌المللی مربوط به این حوزه شود.

کتاب حاضر سعی دارد به این سوال که چرا باید ارتباطات قاعده‌مند شود و اینکه حقوق و تکالیف عناصر ارتباط در فرایند ارتباطات چگونه است، پاسخ گوید. این کتاب در سه بخش تدوین شده است. بخش نخست معنا و مفهوم ارتباطات، تعریف و تبیین حقوق ارتباطات و تاریخچه حقوق ارتباطات را بیان کرده و زوایای مختلف آن را بررسی می‌کند. بخش دوم کتاب با عنوان ارتباطات بین‌المللی، شخصیت حقوقی عناصر ارتباط ، مباحثی چون عنصر ناظر، عنصر منتشره، عنصر دریافت کننده و اصول حاکم بر حقوق بین الملل ارتباطات را بیان کرده و بخش آخر کتاب در مورد استقلال کشورها، اصل تساوی کشورها و اصل عدم توسل به زور صحبت می‌کند.

چاپ دوم کتاب «حقوق بین‌الملل ارتباطات» در 216 صفحه با قیمت 15 هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225154