کتاب «ضبط و پخش صدا» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۳
 
 
کتاب «ضبط و پخش صدا» تألیف گلین آلکین با ترجمه محمدمهدی چرخنده بعد از گذشت 19 سال از چاپ نخست آن به دلیل تقاضای بالای مخاطبان از سوی انتشارات سروش برای دومین بار وارد بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، ضبط کردن صدا کار بسیار پیچیده‌ای است و گلین آلکین که خود تجربه ده‌ها سال تدریس علم صدا و سرپرستی استودیوهای صدا در بی بی سی را داشته کوشیده است نکات مفید این فن را بدون مقدمه چینی طولانی، فقط با توضیح مقداری اطلاعات نظری فنی که تا حد امکان غیر ریاضی است، عرضه کند به طوری که دسترسی مروری هم به مطالب آن آسان باشد.

نویسنده روند ضبط صدا را از شرایط آکوستیکی محیط تا شکل‌های مختلف پخش دنبال می‌کند، به هر موضوع از دیدگاه علمی می‌پردازد و به مواردی می‌پردازد که هنوز برای دست اندرکاران هنر و دانش ضبط صدا با وجود تغییر در فناوری ضبط و پخش، از جنبه علمی مهم است، از قبیل آکوستیک، میکروفن‌ها، شیوه‌های کنترل ضبط و غیره.

در حقیقت این کتاب در صدد است پلی بر شکاف بین صدابردار حرفه‌ای و علاقمند غیر حرفه‌ای بزند؛ علاقمندی که می خواهد دانش فنی خود را ارتقا دهد و به درک کلی بهتری از رسانه ضبط و کیفیت صدا دست یابد.

از جمله فصل‌هایی که در این اثر مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد می‌توان به ماهیت صوت، ویژگی‌های صوت، کیفیت صدا، فرایند شنوایی، صوت شناسی، پس آوا، گزینش آکوستیک مناسب، پرداخت آکوستیکی، پس آوایی مصنوعی، میکروفن‌ها، کنترل صدا، مخلوط کردن خودکار صدا، کاهش نوفه دینامیک- سیستم دالبی نوع A ، ویژگی مغناطیس شوندگی، فرایند ضبط، استانداردهای ضبط، جعبه های بلندگو، تنظیم الکتریکی ضبط صوت نواری و غیره اشاره کرد که هر فصل به زبان ساده زوایا و ابعاد ضبط و پخش صدا را موشکافی کرده و اطلاعات مفیدی را به خواننده انتقال می‌دهد.

چاپ دوم کتاب «ضبط و پخش صدا» در 167 صفحه مصور به همراه جدول و نمودار با قیمت 9500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225247