«مروری بر اندیشه سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)» منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۲
 
 
تازه ترین اثر موسسۀ بوستان کتاب درباره امام صادق (ع) به قلم آیت الله دکتراحمد بهشتی به زودی منتشر می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، مدیر تولید و جانشین رئیس موسسه بوستان کتاب گفت: به زودی تازه‌ترین اثر موسسه بوستان کتاب در خصوص امام صادق(ع) با عنوان «مروری بر اندیشه سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)» به قلم آیت الله دکتر احمد بهشتی منتشر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالهادی اشرفی تصریح کرد: تاکنون موسسۀ بوستان کتاب آثار زیادی دربارۀ سیره و سنت و حیات پربرکت ائمه معصوم و از جمله امام جعفر صادق (ع) چاپ و منتشر کرده است، اما ویژگی بارز این اثر آن است که اندیشه سیاسی و اخلاقی این پیشوای معصوم را واکاوی و تبیین کرده است.

وی در ادامه افزود: در دوران حیات امام جعفر صادق(ع) که سال های انتقال قدرت از بنی امیه به بنی عباس بود، فرصت بسیار مناسبی دست داد که این امام همام به فعالیت های فرهنگی و مذهبی بپردازد. عصر ایشان زمان جنبش فرهنگی و فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون در جهان اسلام بوده است. لذا موقعیت خوبی برای ترویج مبانی علمی، فقهی و فرهنگی شیعه پیش آمد و  آن حضرت علاوه بر تربیت شاگردانی دانشمند و نخبه، به مبارزه با جور و ستم حاکم نیز توجه داشت و به خاطر همین فراهم بودن زمینۀ فعالیت برای ایشان، بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه ها از ایشان نقل گردیده است. فقه شیعه با جامعیت و گستردگی ای که دارد، عمدتاً بر روایات به جا مانده از ایشان مبتنی است؛ لذا مکتب فقهی شیعیان دوازده امامی را مذهب جعفری می‌نامند.  

مطالعه سبک زندگی و سیرۀ اجتماعی آن حضرت به ما می آموزد که نباید فرهنگ را که می‌تواند زمینه ساز جامعه ای سالم باشد دست کم بگیریم و در راه آشنایی مسلمانان با فرهنگ ناب اسلامی باید تلاش کنیم و نگذاریم فرهنگ های وارداتی، ما و همه مقدسات ما را تحت الشعاع قرار دهد.

اشرفی افزود: کتاب مروری بر اندیشه سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع) که در سه بخش کلی (شامل: تولد و شخصیت، روح مجسم و سیره اخلاقی و معنوی) تنظیم شده، مراحل نهایی چاپ را می‌گذراند و تا پیش از سالروز شهادت آن حضرت به جامعه فرهنگی عرضه خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225587