چاپ چهارم «تحقیق در رسانه‌های جمعی» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۵
 
 
چاپ چهارم کتاب «تحقیق در رسانه‌های جمعی» نوشته مشترک راجر دی. ویمر و جوزف آر. دومینیک با ترجمه دکتر کاووس سیدامامی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، این اثر که با همکاری مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای برای چهارمین بار منتشر می‌شود از جمله منابع معتبر در روش های تحقیق در آمریکا به شمار می‌رود و سال‌ها است که در آمریکا و سایر کشورهای انگلیسی زبان تدریس می‌شود.

نویسندگان کتاب با ذکر مثال‌های متعدد از حوزه پژوهش‌های ارتباطات مباحث کتاب را تشریح می‌کنند. آنان به جای تاکید بر پیچیدگی‌های نظری بر راه حل های پژوهشی عملی تاکید دارند و مناسب‌ترین فنون پژوهشی را برای یافتن راه حل‌های واقعی به خواننده معرفی می‌کنند و به شکلی کاملا واضح و در قالب فرآیندی سه مرحله‌ای که تمرکز آن بیشتر به ارائه‌ راه حل‌هاست، توانسته‌اند به پیچیدگی‌‌های نظری و تشریح تحقیقات ‌بپردازند.

در این اثر علاوه بر روش‌های کمی و آماری مبحثی نیز درباره روش‌های کیفی مطرح شده است. مراحل طراحی پژوهش، اجرای پژوهش، نمونه‌گیری، فرآیندهای پژوهش (روش‌های پژوهش کیفی، تحلیل محتوا، پژوهش پیمایشی، پژوهش طولی، پژوهش آزمایشی)، تحلیل داده‌ها (مقدمه‌ای بر آمار، آزمون فرضیه، روش‌ها آماری پایه)، کاربردهای پژوهش (در رسانه‌های چاپی، در رسانه‌های الکترونیکی، در آگهی بازرگانی و روابط عمومی، در تأثیر رسانه‌ها) و تحلیل داده‌ها و گزارش‌دهی (رایانه در پژوهش و اصول اخلاقی و حمایت مالی در گزارش‌نویسی) فصل‌ها و بخش های اصلی این کتاب‌اند و نویسندگان با ذکر مثال های متعدد از حوزه پژوهش های ارتباطات مباحث و فصول کتاب را برای خواننده بسیار روشن ساخته‌اند.

در تلاش برای فهم هر پدیده، پژوهشگران باید بدانند که چگونه پژوهش کنند و بدانند از یک عملیات پژوهشی چه کارهایی بر می آید. رویکرد عملی که بیش از همه روش‌ها در پژوهش رسانه‌های جمعی کاربرد دارد و مستلزم ارزشیابی نظام‌مند و عینی اطلاعات است یکی از روش‌های پژوهش است که در این اثر به آن پرداخته می‌شود.

پژوهشگر باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد رویکرد توصیفی باشد یا تحلیلی؛ هدف مطالعه را تعریف کند، منابع موجود را در زمینه تحقیق خود بررسی کند، رویکرد پژوهش، طرح پرسشنامه و نمونه را انتخاب کند، داده‌ها را تحلیل و تفسیر کند و در آخر تصمیم بگیرد که نتایج را چاپ و منتشر کند یا خیر.

چاپ چهارم کتاب «تحقیق در رسانه‌های جمعی» در 960 صفحه  با قیمت 44 هزار تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان، پژوهشگران و دانشجویان حوزه علوم ارتباطات قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225743