کتاب «نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک» به بازار کتاب آمد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۸
 
 
کتاب «نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» توسط پژوهشکده پولی و بانکی به بازار کتاب‌های اقتصادی عرضه شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، کتاب «نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» که به قلم سید محمود احمدی و مهدی خندان سویری به رشته تحریر درآمده است، مشتمل بر هفت فصل است که در هرکدام موضوعاتی همچون تبیین مفاهیم و واژگان، تاریخچه مختصری از بانکداری الکترونیک در ایران و جهان، قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، مصوبات هیئت وزیران، شورای پول و اعتبار و بخشنامه‌های اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی مرتبط با بانکداری الکترونیک، بررسی ابزارها و کانال‌های پرداخت، نحوه عملکرد انواع سامانه‌های پرداخت خرد و کلان، زیرساخت کلید عمومی برای امضای دیجیتال و سامانه هویت سنجی مشتریان، مرکز کنترل و نظارت کارت اعتباری، پرتال ارزی و سامانه سنا برای نظارت ارز، سامانه مبارزه با پولشویی، مروری بر استانداردها و نحوه تبادل پیام و ... به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب در خصوص انگیزه نگارش آن آمده است: همزمان با توسعه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، هر روز مفاهیم و واژگان تازه‌ای پدید می‌آیند که آشنایی با این مفاهیم برای عموم مردم و به‌طور تخصصی برای کارکنان شبکه بانکی و محققان بسیار مفید و ارزشمند است. بانک مرکزی به‌عنوان متولی سیاست‌‌‌گذاری و بسترسازی در حوزه نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک، همواره کوشیده است در راستای فرهنگ‌سازی و آشنایی عموم مردم با بانکداری الکترونیک و مفاهیم آن گام بردارد. از طرفی با ورود جدی بانک مرکزی به این حوزه از سال 1380، همواره این پرسش مطرح شده که هدف این بانک از ورود به حوزه تصدی و اجرایی چیست.

انگیزه نگارندگان این کتاب، پاسخ به این پرسش با تشریح مفاهیم بانکداری الکترونیک، شرایط پیش از پیاده سازی، اقدامات حین اجرا و نحوه کار سامانه‌ها و ساختارها و در نهایت وظایف و مسئولیت‌ها، دستاوردها و آمار عملکرد سامانه‌هاست و ادعا می‌کند که توسعه بانکداری الکترونیک علاوه بر گسترش خدمات گوناگون به آحاد جامعه و حذف قید مکان و زمان در هرکجا از جغرافیای ایران عزیز و در هر زمان و فارغ از جایگاه شغلی و اجتماعی شان، با ایجاد شفافیت و امکان نظارت داده محور در پیشگیری از فساد نیز نقش عمده ای ایفا کرده و خواهد کرد و بستر لازم را برای تحلیل درست شرایط و تصمیم بهینه سیاست‌‌‌گذار پولی فراهم می‌سازد.

 کتاب «نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک» در ۳۷۶ صفحه به قیمت ۳۵۰۰۰ تومان از سوی انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 226743