رتبه نخست کشور در نظام رتبه‌بندی US NEWS برای دانشگاه تهران

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۷
 
 
دانشگاه تهران برای دومین سال پیاپی، رتبه نخست ملی در نظام رتبه‌بندی US NEWS را کسب کرد. انتشار کتاب از جمله شاخص‌های این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در ویرایش 2016 رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا (Best Global Universities) که از سوی US NEWS منتشر می‌شود، دانشگاه تهران با کسب 48/4 امتیاز، در رتبه نخست کشور، رتبه 57 آسیا و رتبه 379 جهان قرار گرفت
 
دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت و دانشگاه آزاد اسلامی کرج، به ترتیب رتبه‌های دوم تا هشتم ملی را به خود اختصاص داده‌اند.
 
این دومین ویرایش از نظام رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا است که از سوی US NEWS منتشر می‌شود. در ویرایش قبلی این نظام نیز دانشگاه تهران رتبه نخست ملی را به خود اختصاص داده بود.
 
براساس سیاست US NEWS، رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا برای درکی بهتر از چگونگی مقایسه دانشگاه‌ها در سراسر دنیا ارائه می‌شود؛ چراکه با توجه به افزایش دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا که به‌ویژه بر اشتهار و پژوهش‌های دانشگاهی مؤسسه‌ها به‌طور کلی تمرکز دارد، می‌تواند به دانشجویان در انتخاب دانشگاه‌های مدنظر کمک کند.
 
در این نظام رتبه‌بندی 10 شاخص اشتهار جهانی پژوهشی، اشتهار منطقه‌ای پژوهشی، انتشارات، کتاب‌ها، مقالات کنفرانس، تأثیر استنادی نرمال‌شده، کل استنادها، تعداد انتشاراتی که در میان 10 درصد نخست رکوردهای پراستناد هستند، درصد انتشاراتی که در میان 10 درصد اول رکوردهای پراستناد هستند، همکاری بین‌المللی، تعداد فارغ‌التحصیلان دکتری و نسبت فارغ‌التحصیلان دکتری به اعضای هیأت علمی دانشگاه، مدنظر قرار می‌گیرند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 228512