«یک زن در دو چهره» پس از 40 سال تجدید چاپ شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۲
 
 
نمایشنامه «یک زن در دوچهره» میگل میئورا نویسنده وطنزپرداز شهیر اسپانیایی و ترجمه باهره راسخ، پس از نزدیک به 40 سال در ایران تجدید چاپ شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، نمایشنامه «یک زن در دو چهره» میگل میئورا و ترجمه باهره راسخ، پس از نزدیک به چهار دهه از چاپ نخست، تجدید چاپ شد.

این نمایشنامه اثری فکاهی است که در آن به زبان طنز و هزل، سجایای ساده و عامیانه اعضای خانواده‌ای به نمایش درآمده و در خلال آن برخی مباحث اخلاقی و فساد اجتماعی به صورت تلویحی نمایش داده شده و با زیرکی و مهارت مخاطب خود را در جریان اصلاح اخلاق و تغییر زندگی قهرمان زن داستان که ناخواسته وارد محیط فاسدی شده است، قرار می‌دهد. به همین خاطر بسیاری از مکالمات بازیگران این اثر  خنده‌دار، اعجاب انگیز و در عین حال متاثر کننده است.

قهرمان‌های نمایشنامه‌های این نویسنده تلاش می‌کنند تا زنجیرهای جامعه را که به دست و پایشان بسته شده، باز کنند. منتقدان تم اصلی آثار او را احترام به شخصیت انسانی نامیده‌اند.

میئورا یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌نویسان اسپانیاست و اجرای این نمایشنامه وی در سال 1952 در شهر مادرید، توانست  جایزه ملی تئاتر اسپانیا را برای وی به ارمغان بیاورد.

به باور منتقدان شهرت میئورا در ادبیات نمایشی اسپانیا را باید با شهرت رنه کلر در سینمای فرانسه مقایسه کرد که ایده اصلی آنها دور کردن انسان از پذیرش اسارت در برابر زندگی امروزی است.

میئورا  در ادبیات اسپانیا سبک تازه‌‌ای از طنز نویسی را خلق کرد که تا پیش از وی مسبوق به سابقه نبوده است و همین مساله او را به عضویت در آکادمی سلطنتی زبان اسپانیا نیز درآورد.

این کتاب برای نخستین بار در سال 1356، از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب ترجمه و منتشر شده بود و انتشارات علمی و فرهنگی به تازگی چاپ جدید آن را با قیمت 6 هزار تومان منتشر کرده است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231154