از سوی انتشارات سروش

«نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» به چاپ سوم رسید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۷
 
 
چاپ سوم کتاب «فرهنگ نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» تألیف علی تاج‌دینی از سوی انتشارات سروش منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب «نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» بر پله سوم نشر نشست. چاپ پیشین این کتاب در سال 1388 منتشر شده بود.

«مثنوی معنوی» که خود مولانا آن را «صیقل روح» نام نهاد و دوستانش از آن با عنوان «قرآن فارسی» یاد می‌کردند، مجموعه‌ای از تفسیر‌های قرآن، احادیث نبوی و اطلاعات عمیق درباره ادیان است. این کتاب به تعبیری محک و ملاک ذوق ایرانیان نیز به شمار می‌آید.

مولوی فقط مبدع بعضی از مسائل نیست، بلکه کار عمده‌اش تحلیل و تجزیه افکار و تجارب متقدمان و به دست آوردن نتایجی تازه از آنهاست، بنابراین تحقیق درباره مولوی برابر با پژوهش درباره بهترین دستاوردهای فلسفی و دینی اسلام است.

در کتاب «نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» که تحقیقی نماد‌شناختی از کتاب مثنوی است، مجموعه نمادهای به کار گرفته شده توسط مولانا در بیش از 300 مدخل شرح داده‌شده و 884 کلیدواژه را شامل می‌شود.

همان‌گونه که راه یافتن به طریقت و سپس حقیقت جز از طریق توجه به شریعت میسر نیست، فهم حقایق الهی نیز جز از طریق تأمل در الفاظ و متون باقی‌مانده بسیار صعب است. مفاهیم دینی که تا حد زیادی معقول و مجردند، تا به صورت الفاظ و تمثیل‌های قابل درک در نیابند فهم عموم با آنها ارتباط برقرار نمی‌کند.

در رویکرد به حقایق الهی از زاویه نگاه هنر دینی نیز نمادشناسی و نشانه‌شناسی اهمیت بسیار پیدا می‌کند. منابع ادبی دینی سرشار از معرفت ما از همین حیث و متناسب با نیاز جامعه هنری امروز باید استخراج، تحقیق و تحلیل شوند و کاربردی بیابند. در این راستا مولانا انتخاب اول است چرا که در میان عرفا کسی به قدرت مولانا در حوزه قصه و تمثیل پدید نیامده و دوم اینکه مولانا یکی از شاخص‌های فرهنگ اسلامی ایرانی است.

چاپ سوم کتاب «فرهنگ نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» در 888 صفحه، جلد سخت و با قیمت 40 هزار تومان از سوی انتشارات سروش روانه کتاب‌فروشی‌ها شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 232097