با پخش پیام آیت‌الله جوادی آملی

همایش ملی «فلسفه اخلاق؛ نکوداشت مقام علمی آیت‌الله مجتبی تهرانی (ره)» برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۳
 
 
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در هفته جاری همایش ملی «فلسفه اخلاق؛ نکوداشت مقام علمی و اخلاقی آیت‌الله مجتبی تهرانی» را برگزار می‌‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، این همایش به همت گروه اخلاق پژوهشگاه و با پخش پیام تصویری آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، حضرات آیات حسن رمضانی، علی‌اکبر رشاد و یدالله ایزدپناه برگزار می‌شود. در این همایش محققان به ارائه مقالات علمی و حوزوی می‌پردازند.
 
علاقه‌مندان برای حضور در این همایش می‌توانند، پنجشنبه هشتم بهمن‌ماه به تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی واقع در قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی مراجعه کنند.
 
درباره آیت‌الله مجتبی تهرانی

مرحوم آیت‌الله مجتبی تهرانی استاد اخلاق، مرجع تقلید  و مدرس حوزه‌های علمیه تهران بود.
وی تحصیلات مقدماتی را از تهران و مشهد آغاز کرد ولی عمده تحصیلات حوزوی او در ۱۸ سالگی در قم آغاز شد و در ۲۵ سالگی به اجتهاد رسید. مجتبی تهرانی از سال ۱۳۵۱ شمسی ضمن اقامه نماز جماعت در مسجد جامع بازار، جلسات اخلاق و تفسیر داشت. وی به درخواست استاد خود  امام خمینی (ره) به جمع‌آوری فتاوا و تنظیم صحیح‌ترین نسخه از رساله عملیه و مناسک حجّ ایشان پرداخت که در سال۱۳۴۳ شمسی به چاپ رسید. مجتبی تهرانی دروس خارج خود را از سال ۱۳۵۷ شمسی در منزل و سپس سال 1360 در مدرسه مروی ارائه داد. او پس از انقلاب به استقبال مسئولیت‌های اجرایی نرفت و به کار فقهی و تبلیغی اشتغال داشت.

کتاب‌هایی در مباحث تأدیبی از وی در حال تألیف و انتشار است که نتیجه سلسله جلسات اخلاقی و منبری اوست. از این میان می‌توان به کتاب «ادب الهی» در پنج جلد اشاره کرد. دفتر‌های این پنج جلد «تأدیب نفس به معنی الاعم»، «مبانی تربیت»، «تربیت فرزند»، «حیا» و «تربیت مربی» نام دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 232478