استاد ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران درگذشت

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
 
 
دکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، دار فانی را وداع گفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، دکتر حسین چوبین، استاد بازنشسته زبان و ادبیات عرب دانشگاه شهید چمران اهواز، سه‌شنبه (11 اسفند 94) در تهران دار فانی را وداع گفت.

مرحوم دکتر حسین چوبین در سال 1314 در نجف اشرف چشم به جهان گشود. وی کارشناسی علوم اسلامی و زبان عربی را در دانشکده فقه در نجف اشرف (که قبل از حاکمیت بعثی‌ها زیر نظر علمای نجف اداره می‌شد) وابسته به دانشگاه بغداد دریافت کرد.
 
وی همچنین مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و دکترای زبان و ادبیات عرب را از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد.
 
چوبین در طول هشت سال دفاع مقدس با رادیو اهواز و رادیو دزفول همکاری طولانی مدتی داشت  و خاطرات او از جنگ به دو زبان فارسی و عربی به همراه شعرهایش در مجله بیان جهاد دانشگاهی خوزستان به چاپ رسیده است.
 
وی در زمینه دعبل‌شناسی تحقیقات وسیعی انجام داده و قصاید فراوانی به زبان عربی و فارسی در ستایش دعبل خزاعی سرود و در سال 1368 شمسی ریاست کنگره بین‌المللی دعبل را در اهواز به عهده داشت.
 
از وی تاکنون مقالات و کتاب‌های فراوانی به چاپ رسیده که از آن میان می‌توان به کتاب‌های دعبل شاعر امام رضا(ع)، پژوهشی در باره تواشیح، ألفیة الافراح، دیوان الامین(شعر عربی) و شاعران شهید از قرن اوّل تا قرن ششم هجری قمری اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 234006