از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

«قانون علیت و تحلیل تطورات در فلسفه اسلامی» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
«قانون علیت و تحلیل تطورات در فلسفه اسلامی» به قلم ابوالحسن غفاری از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب «قانون علیت و تحلیل تطورات در فلسفه اسلامی» به قلم ابوالحسن غفاری از سوی این پژوهشگاه منتشر شد.
 
عليت یک اصل عقلی و متافیزیکی است که در متون دینی تصدیق شده و رهاوردهای آن اندیشه حکما را تحت تاثیر قرار داده ‌است. در این کتاب تحلیل تطور علیت در چهار قلمرو ماهیت، تحقق، مناط و اقسام آن بحث شده است.

برای این مهم ابتدا منابع دینی و کلامی و سپس متون فلسفی از آغاز فلسفه اسلامی تا دوره معاصر با روش تحلیلی ـ انتقادی بررسی شده است تا فراز و فرودهای مساله علیت روشن شده و دیدگاه‌ها به خوبی تبیین شود، آنگاه با تحلیل مساله در چارچوب مبانی و اصول مکاتب و نحله‌های فکری و فلسفی چگونگی تطور و سیر مساله علیت و نقاط ضعف و قوت نشان داده شده‌ است.
 
«جایگاه علیت در قرآن و روایات و تأثیر آن در تفکر کلامی و فلسفی»، «تطور ماهیت علیت» و « تطور تحقق علیت» از جمله فصل‌های این کتاب است. «تطور مناط علیت»، «تطور اقسام علیت» دو فصل پایانی کتاب «قانون علیت و تحلیل تطورات در فلسفه اسلامی» است.

«قانون علیت و تحلیل تطورات در فلسفه اسلامی» در 448 صفحه، شمارگان 300 نسخه، به بهای 30 هزار تومان از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 234274