به همت موسسه خانه کتاب

فصلنامه نقد کتاب « قرآن و حدیث» به پله چهارم رسید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷
 
 
شماره چهارم فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» به سردبیری حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) شماره چهارم فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» با انتشار مقالات و مطالب علمی و پژوهشی در بخش‌های سخن سردبیر، نقد آثار تالیفی (پیشین و زبان اصلی؛ غیر فارسی)، شایسته خواندن، نقد شفاهی، بررسی، جستار و کتاب‌شناسی موضوعی با سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد منتشر شده است.
 
این فصلنامه با هدف معرفی و نقد کتاب‌ها و بررسی مسائل و مشکلات نشر کشور در حوزه قرآن و حدیث فعالیت می‌کند.
 
در سخن ابتدایی چهارمین فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی مهدوی‌راد، سردبیر این فصلنامه آمده است: «نقد و ارزیابی، در نگرستین در میراث مکتوب، بازشناسی سره از ناسره، دلمشغولی بسیاری از «اهالی قبیله قلم» بوده و خواهد بود. هنوز که هنوز است و از پس سالیان نشر مقالات و نشریه‌های ویژه نقد و برگزاری جشنواره‌های نقد «چهره نقد عبوس، رماننده ترس آور و اندیشناک» است، گو این‌که فراوان گفته شده و به خامه آمده است که جوهر اصلی نقد «ارزیابی»، «وارسی» و برآیند کشش‌ها و کوشش‌ها در میراث مکتوب است و نقد جز آن. تاکید شده و می‌شود در فضاهایی دیگر چون کتابی و اثری به نقد کشیده می‌شود و درباره آن مقالات و نگاشته‌هایی سامان می‌یابد؛ نشان اهمیت کتاب و شایستگی توجه به آن است؛ با این همه هنوز جامعه کتابخوان و اثرآفرین ما با فضای نقد یکسر همدل و همراه نشده است.»
 
«بررسی و ارزیابی تفسیر تنزیلی؛ مبانی، اصول، قواعد و فواید»، «اعتدال در قرآن»، «روش‌شناسی تاریخی در علوم قرآن و حدیث»، «قرآن به روایت قرآن( واژگان و مجادلات قرآنی ناظر به خود قرآن)»، «کارکردها و کاربردهای حدیث در علوم مختلف» و «کتابشناسی محدثان و رجال شیعه» از جمله مقاله‌هایی است که در شماره چهارم فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» می‌خوانیم.
 
چهارمین شماره فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» (ویژه زمستان 1394) به سردبیری دکتر محمدعلی مهدوی‌راد، در 292 صفحه به بهای 6 هزار تومان به همت مؤسسه خانه کتاب منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 236163