دومین جلسه کارگروه رسیدگی به مشکل مالیاتی چاپخانه‌داران برگزار شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
 
 
دومین جلسه کارگروه رسیدگی به حل مشکل مالیاتی چاپخانه‌داران با حضور نمایندگان صنوف مرتبط با چاپ در اداره چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دومین کارگروه رسیدگی به حل مشکل مالیاتی چاپخانه‌داران با حضور همایون امیرزاده، محمودرضا برازش، میریونس جعفری، غلامرضا شجاع، احمدرضا اعتمادمظاهری، علی مغانی و رضا بارچیان، یکشنبه 17 مردادماه در اداره چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. 
 
در این جلسه مشکلات مالیاتی چاپخانه‌داران بحث و بررسی شد؛ بی‌توجهی مودیان و مراکز مالیاتی به دفاتر مالیاتی تنظیم‌شده از سوی چاپخانه‌داران، بازدید نکردن مودیان مالیاتی از واحدهای چاپی و تنظیم مالیات، بی‌توجهی به ضوابط، معیارها و دستورالعمل‌های اخذ مالیات از واحدها و تداخل مالیات مشاغل و مالیات بر ارزش افزوده از جمله موضوعاتی بودند که در این جلسه مطرح و بررسی شد.
 
همچنین نمایندگان صنوف مرتبط با چاپ، خواستار بازبینی برخی از قوانین مالیاتی در حوزه چاپ شدند، زیرا بسیاری از واحدهای چاپی در طول سال‌ها، دچار تغییرات فراوان شده‌اند، اما هنوز مودیان مالیاتی با اتکا به شرایط واحدهای چاپی در گذشته، اقدام به تعیین مالیات برای آن‌ها می‌کنند. از سوی دیگر، نمایندگان صنوف چاپ در این جلسه خواستار نظارت بر عملکرد مودیان مالیاتی شدند.
 
کارگروه رسیدگی به حل مشکل مالیاتی چاپخانه‌داران با دستور سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف پیگیری سریع مشکل چاپخانه‌داران کشور در پی ارسال نامه امضا شده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیل شد.
 
چندی پیش 300 واحد چاپی و تمامی اتحادیه‌های چاپ در سراسر کشور خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه‌ای در رابطه با مشکلات مالیاتی آن‌ها به‌ویژه مالیات بر ارزش افزوده ارسال کردند. در این نامه به مشکلات مالیاتی چاپخانه‌داران و تعطیلی برخی از چاپخانه‌ها اشاره و درخواست شده که هر چه سریع‌تر نسبت به این مشکل رسیدگی شود. همچنین از عملکرد به‌شدت سختگیرانه ممیزان وزارت دارایی انتقاد شده که بدون درنظر گرفتن شرایط چاپخانه‌ها مالیات‌های سنگینی از آن‌ها مطالبه کرده‌اند. همچنین در این نامه اشاره شده که در صورت عدم رسیدگی به مشکلات مالیاتی آن‌‌ها، بسیاری از واحدهای چاپی تعطیل خواهند شد. 
 
همچنین در نخستین جلسه کارگروه رسیدگی به حل مشکل مالیاتی چاپخانه‌داران پیشنهاد شد با صدور نامه‌ای از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به وزیر دارایی کشور، نسبت به توقف فرآیند حسابرسی‌ها و مطالبه مالیات بر ارزش افزوده اقدام شود تا در یک فرصت شش‌ماهه با تعامل میان نمایندگان صنف چاپ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت دارایی تدبیری برای این منظور اندیشیده شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 239190