​نشست نقد و بررسی داستان «نهنگ تاریک» برگزار شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۷
 
 
نشست نقد و بررسی کتاب «نهنگ تاریک» نوشته سعید بردستانی در دفتر انتشارات پیدایش برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست نقد و بررسی کتاب «نهنگ تاریک» نوشته سعید بردستانی با حضور حسن محمودی، احمد ابوالفتحی، اسدالله امرایی، محمد تقوی، آذردخت بهرامی و علاقه‌مندان حوزه ادبیات در دفتر انتشارات پیدایش برگزار شد.
 
احمد ابوالفتحی به‌عنوان نخستین سخنران این نشست، اظهار کرد: استراتژی‌­های روایی متفاوتی در «نهنگ تاریک» وجود دارد و دو استراتژی عمده در آن به چشم می‌خورد. یکی استراتژی وادادگی به این معنا که شخصیت اصلی در برابر رخ دادن امر نابجایی پذیرش دارد و استراتژی دیگر که در برخی داستان‌ها با شخصیتی مواجه می‌شویم این است که شخصیت در وضعیت معمول و متعارف، نامتعارف عمل می‌­کند و نمی­‌تواند موضوع را بپذیرد و مقاومت می­‌کند.

این منتقد ادامه داد: این‌که سعید بردستانی تا چه اندازه در به‌کار بردن این استراتژی‌­ها آگاهی داشته را ما قضاوت نمی­‌کنیم. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که به‌کار بردن این استراتژی‌ها در داستان‌­های وی مخاطب را درگیر می‌­کند.

در ادامه این نشست، حسن محمودی منتقد دیگر جلسه ضمن اشاره به اهمیت ادبیات متفاوت در فضای ادبی معاصر ایران، گفت: در تاریخ داستان­‌نویسی فارسی در دهه 40 شمسی، نویسندگان معدودی بودند که دغدغه متفاوت‌نویسی داشتند. در وضعیت کنونی، سعید بردستانی هم از همین زمره نویسندگان بوده و در درجه اول ساختارها برایش اهمیت داشته است.

محمودی همچنین بیان کرد: داستان­‌های مجموعه داستان «نهنگ تاریک»، یکدست بوده و مخاطب یا از این کتاب خوشش می‌­آید یا نمی­‌تواند با آن ارتباط برقرار کند، چون در قالب ساختاری مشخصی، ایده‌­های مشخصی مطرح شده است. این اتفاق در دهه 70 در داستان‌­نویسی ما بیشتر رخ داد و بسیاری از نویسندگان دست به ساختارشکنی زدند، اما در دهه 80 گویی که نویسندگان می‌­خواهند تجربه‌­هایی را که امتحان‌شان را پس داده‌­اند و برای مخاطب بیشتر آشنا هستند، به‌کار ببرند و این راه را پیش می­‌گیرند؛ اما تجربه سعید بردستانی از این جهت ناب و تازه است که ما یک دهه را با چنین رویکردی گذراندیم و حالا باز کتابی با ایده جدید در اختیارمان قرار گرفته است.

این کتاب شامل ۱۰ داستان به نام‌های «پایان وضعیت»، «بی‌خواب‌ها»، «ایستاده می‌میریم»، «دویدن»، «برکت»، «ماهی مقدس موسی»، «آن بالایی»، «فرشته دستشویی»، «تنبیه هیرو» و «داستان آپارتمانی» است. این مجموعه داستان در ۱۰۳ صفحه و با قیمت ۸ هزار تومان، از سوی انتشارات پیدایش در حوزه ادبیات بزرگسال منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 239636