وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به کنگره شعر پیامبر مهربانی مطرح کرد

شعر، قوام‌بخش هویت فرهنگی کشور است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۶
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی که برای کنگره شعر پیامبر مهربانی فرستاد، با اشاره به این‌که شعر، شناسنامه سرزمین ما و قوام‌بخش هویت فرهنگی این مرز و بوم است، شعر را آیینه‌ای بی‌زنگار دانست که اصالت دین و تمدن ما را به نمایش گذاشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان، سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیامی به مناسبت برگزاری نخستین کنگره شعر پیامبر مهربانی ارسال کرد. 
 
در این پیام آمده است:

«شعر، شناسنامه سرزمین ما و قوام‌بخش هویت فرهنگی این مرز و بوم است. شعر، آیینه‌ای بی‌زنگار است که اصالت دین و تمدن ما را به نمایش گذاشته و کاخ بلندی است که به گفته حکیم فرزانه طوس «که از باد و باران نباید گزنده»

هنری ارزشمند که آرمان‌ها و آرزوهای آدمیزاد را به رساترین و شیرین‌ترین زبان بازگو کرده است.
 
از نخستین اشعاری که در گنجینه گران‌قدر ادبیات این سرزمین به جامانده، همگی حاصل تلاش اقوام ساکن در جغرافیای این پهنه است.
 
همه اقوام ایرانی از قفقاز و فرارود تا کرانه‌های خلیج‌فارس، همدل و همزبان در تقویت بنیان این میراث مشترک تلاش کرده‌اند.
 
یکی از کانون‌های مضمون‌آفرینی و تصویرسازی مستمر شاعران و نویسندگان در ادب فارسی، شخصیت والا و سیره پیامبر اکرم (ص) بوده است. شاعران فارسی‌گوی به مناسبت گوناگون، به‌وی‍ژه در ابتدای سخن و پس از حمد و ستایش خالق هستی‌بخش به تکریم و سرآمدی وجود آن حضرت در کل کائنات پرداخته و شخصیت جامع پیامبر (ص) را در مقام انسان کامل و اُسوه بشر در آثار خود منعکس کرده‌اند.
 
قرآن کریم پیامبر اکرم (ص) را عالی‌ترین نمونه اخلاقی و الگوی جوامع اسلامی دانسته و می‌فرماید (اتک لعلی خلق عظیم) و گاه او را رحمت خالص و تجسم مهر الهی برای بشریت و بلکه برای همه هستی قلمداد می‌کند ( و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین).
 
بازتاب این تعاریف قرآنی و اخلاق و شخصیت والای پیامبر در شعر فارسی چنان فراوان است که می‌توان ادعا کرد شعر فارسی پس از ظهور اسلام به یکی از اقسام هنر دینی تبدیل شده است.
 
شاعران آیینی با تکیه بر باورهای خود نسبت به رسالت انسانی و جهانی رسول اسلام (ص) به مدح پیامبر و بیان هنرمندانه صفات و مناقب آن حضرت پرداخته‌اند؛ از این رو ستایش پیامبر (ص) به تدریج به یک سنت شعری تبدیل شد و به عنوان یکی از ارکان مستحکم و پا بر جای شعر فارسی و هنر این سرزمین درآمد.
 
شعر فارسی از آن‌چه در ایران سروده شده یا در دیگر جغرافیای این زبان، آگنده از سروده‌های شگفت در مدح پیامبر مهربانی است. پیامبری که رسالت خویش را اتمام مکارم اخلاق می‌دانست.
 
بر این باورم که اکسیر نجات‌بخش ملت‌های جهان، اخلاق و تاسی به سیره پیامبر مهربانی است تا زیر سایه بیرق بلند او گرد آیند و به پشتوانه آموزه‌های اخلاقی او گام بردارند.
 
در این صورت می‌توان به دشواری‌های پیش‌رو فائق آمد و در مسیر سعادت گام برداشت و آینده‌ای تابناک، فراروی خویش متصور شد.
 
نخستین کنگره شعر پیامبر مهربانی در دیار عشق و دستی، سیستان و بلوچستان، میزبان ادیبان و سخنوران شیفته ساحت نبوی از گستره وسیع فرهنگی و قومی جغرافیای زبان‌فارسی است تا فرهیختگان و اهل فضیلتی که در این نشست انسجام‌آفرین و وحدتبخش جمع شده‌اند، ندای برادری و همدلی سر دهند و همه مسلمانان را به وحدت تحت لوای پیامبر عظیم‌الشان اسلام دعوت کنند.»
 
در پایان این پیام، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از همه دست‌اندرکاران برپایی این محفل سرشار از فضیلت و معنویت، قدردانی و به تمام شاعران متعهد داخلی و خارجی شرکت‌کننده در این کنگره ادای احترام کرده‌ است.
 
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کنگره شعر پیامبر مهربانی در آیین اختتامیه این کنگره از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان قرائت شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243348