غریب‌پور: «کتاب سال تصویرگران» شاخصی برای بررسی تحولات این حوزه است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
 
 
کیانوش غریب‎پور در آیین رونمایی «کتاب سال تصویرگران 1395»، به‌عنوان پنجمین دوره این کتاب‎های دایرکتوری، آن‌ها را علاوه بر معرفی تصویرگران به بازار کار، شاخصی برای بررسی تحولات تصویرگری ایران در مرور زمان دانست.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‎عمومی انجمن تصویرگران، آیین رونمایی از کتاب سال تصویرگران 1395، عصر جمعه 10 دی‌ماه با استقبال چشمگیر هنرمندان و علاقه‎مندان در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

کیانوش غریب‎پور، از بانینان شکل‎گیری نخستین کتاب سال تصویرگران، در این آیین درباره لزوم انتشار کتاب سال در این حوزه اظهار کرد: این کتاب در راستای معرفی تصویرگران برای انجمن اهمیت زیادی دارد و موضوع انتشار پنجمین دوره آن از هیات مدیره قبلی مطرح بود که خوشبختانه توسط هیات مدیره کنونی انجام شد. اما این تردید را نیز داشتیم که با توجه به رشد شبکه‎های اجتماعی مجازی و برنامه‎های ارتباطی و اینترنتی و معرفی گسترده آثار توسط هنرمندان، آیا انتشار کتاب سال می‎تواند مفید و کارآمد باشد یا خیر! برای همین در یکی از نشست‎های تخصصی «اتاق روشن» از تصویرگران حاضر نظرسنجی کردیم که تقریبا همه آن‌ها به انتشار کتاب رأی مثبت دادند و انجمن را در ادامه مسیر مصمم‎تر کردند.
 
رئیس اسبق هیات مدیره انجمن تصویرگران، همچنین درباره جایگاه کتاب سال تصویرگران گفت: درست است که فضای زیادی برای معرفی آثار تصویرگران به‌وجود آمده، اما با توجه به این‌که آثار موجود در این کتاب از فیلتر داوران گذشته است، اعتبار حرفه‎ای بالاتری دارد و سفارش‎دهندگان می‎توانند با اطمینان بیشتری به آن رجوع کنند. علاوه بر آن «کتاب سال تصویرگران» شاخصی برای نمایش تحولات تصویرگری ایران در مرور زمان خواهد بود. 
 
ابراهیم حقیقی از پیشکسوتان هنر تصویرگری و گرافیک نیز در این آیین در چند جمله با اشاره به فعالیت انجمن‎های گرافیک و تصویرگران بیان کرد: آن‌طور که از دور شاهد بوده‎ام، انجمن تصویرگران ایران، فعالیت‎های خوب و زیادی داشته و دوستان باید توجه کنند که باید برای رشد فعالیت‎های انجمن‎ها به یاری آن‌ها بیایند و همه چیز را تنها از آن پنج نفری که در هیات مدیره هستند، نخواهند. 
 
در ادامه کمال طباطبائی، مدیرعامل انجمن تصویرگران و مدیر پروژه «کتاب سال تصویرگران» به ارائه گزارشی از روند اجرای کتاب سال، قبل از فراخوان تا چاپ آن پرداخت و گفت: از همه دست‎اندرکاران و همکارانی که ما را در این پروژه که اکنون به دلیل تداوم آن دیگر به پروسه بدل شده، تشکر می‎کنم، چراکه با زحمت آن‌ها بود که اکنون در اینجا هستیم و کتاب را داغ داغ خواهیم دید. 
 
علی هاشمی‎شهرکی، عضو هیات مدیره انجمن تصویرگران نیز با اشاره به همکاری خوب انتشارات پویانما در تولید این کتاب عنوان کرد: در گذشته انجمن تصویرگران خود همه امور تولید کتاب از ابتدا تا انتها را انجام می‎داد، اما در این دوره بخش هنری و حرفه‎ای کار را خود انجمن انجام داد و با اطمینان خاطر امور فنی و تخصصی چاپ و نشر به انتشارات پویانما سپرده شد که با زحمات آ‌ن‌ها، کتابی ارزنده در اختیار ما قرار گرفته است. این انتشارات در گذشته هم با انجمن گرافیک همکاری داشته و تعداد زیادی از آثار نفیس هنری به ویژه در زمینه گرافیک را منتشر کرده است.  
 
در بخش پایانی این آیین، محمدعلی بنی‎اسدی، ابراهیم حقیقی، پژمان رحیمی‎زاده، مدیر هنری کتاب سال، مهدی رضایی، مدیر انتشارات پویانما و اعضای هیات مدیره انجمن تصویرگران، از «کتاب سال تصویرگران 1395» رونمایی کردند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243795