با حضور پرفسور امینه آرون

کتاب «حفاظت و مرمت سازه‌های میراث فرهنگی» رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
 
 
کتاب «حفاظت و مرمت سازه‌های میراث فرهنگی» اثر پروفسور جورجو کروچی با ترجمه باقر آیت‌الله زاده شیرازی و مهرداد حجازی با حضور پرفسور امینه آرون رئیس کمیته بین‌المللی تحلیل و مرمت سازه‌ای میراث فرهنگی (ISCARCA) رونمایی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مهرداد حجازی در این مراسم با اشاره به اینکه پروفسور کروچی موسس ونخستین رییس کمیته بین المللی تحلیل و مرمت سازه‌ای میراث فرهنگی بوده تصریح کرد: این کتاب زیر بنای منشور زیمباوه 2003 است.

وی در ادامه به بیان گوشه‌ای از سرفصل‌های این کتاب که توسط دفتر پژوهش‌های فرهنگی انتشار یافته پرداخت و گفت: این کتاب در واقع روند مبحث مرمتی است که رویکرد علمی به مطالعه میراث فرهنگی را در بخش‌های مختلف توضیح می‌دهد.

به گفته وی، فرسایش مصالح و خرابی سازه‌ای، گردآوری داده‌ها و اطلاعات، معیارها و تکنیک‌های حفاظت و مرمت، نشست خاک و اقدامات درمانی آن، کنش‌های لرزه‌ای، تشخیص و ارزیابی ایمنی، آنالیز سازه‌ای، محاسبات خاص و... مطالبی هستند که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

حجازی اظهار کرد: نویسنده در ادامه به دو طرح مقاوم‌سازی کلیسای سنت فرانسیس آسیزی و برج پیزا پرداخته است.

دشواری چاپ کتاب در غیاب مترجم

فرزند مرحوم شیرازی نیز در ادامه طی سخنانی با اشاره به اینکه چاپ کتاب «حفاظت و مرمت سازه‌ای میراث فرهنگی» در مراحل فنی به درازا کشید تصریح کرد: این کتاب به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی چاپ شده که و ترجمه فارسی آن از روی نسخه انگلیسی انجام گرفته است.

وی اظهار داشت: چاپ کتاب در غیاب مترجم و با توجه به سبک خاصی که دکتر شیرازی در ترجمه داشت و نظراتش را در ترجمه می‌گنجاند کار را مشکل و پیچیده‌تر کرده بود که با یاری دوستان به سرانجام رسید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244063