استاد علی شریعتمداری درگذشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۳
 
 
علی شریعتمداری، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مولف ده‌ها کتاب و مقاله دارفانی را وداع گفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) علی شریعتمداری  بعدازظهر امروز، (20 دی ماه) در نود و سه سالگی درگذشت. 

وی سال  ۱۳۰۲ در شیراز به دنیا آمد. او در دولت موقت مهدی بازرگان  وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود. عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از دیگر مسئولیت‌های این پژوهشگر و مدیر فرهنگی بود.
 
او در سال 1332 در  رشته فلسفه و علوم تربیتی لیانس گرفت. مدرک  کارشناسی ارشد رشته آموزش متوسطه را  سال ۱۳۳۶ از دانشگاه میشیگان و دکترای تعلیم و تربیت و برنامه‌ریزی درسی را در سال ۱۳۳۸ از دانشگاه تنسی دریافت کرد.

این پژوهشگر از دهه‌ بیست خورشیدی تا پایان دهه سی در مقاطع مختلف تحصیلی، معلمی کرد و در آغاز دهه چهل  به عنوان دانشیار علوم تربیتی در دانشگاه‌های شیراز  و اصفهان به تدریس مشغول شد. در نیمه اول دهه چهل به عنوان استاد مدعو  در دانشگاه‌های ایندیا و تنسی  به تدریس مشغول بود.

پس از انقلاب نیز استاد  تعلیم و تربیت  و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم تهران بود. سرپرستی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه‌های برنامه‌ریزی در شورای عالی برنامه‌ریزی، کمیته علوم تربیتی ،ریاست فرهنگستان علوم جمهوی اسلامی ایران و... از دیگر مسئولیت‌های وی بوده است.

به پاس عمری خدمت در عرصه تعلیم و تربیت، نیز مدال درجه یک علمی و نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران به وی اهداء شده است.

به قلم این استاد دانشگاه و پژوهشگر فقید قریب  ۲۴ جلد اثر تالیفی و شش عنوان  کتاب ترجمه  و ده‌ها مقاله علمی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی منتشر شده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244126