تحویل قفل نرم‌افزار مدیریت کتابخانه به کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
 
 
نرم‌افزار مدیریت کتابخانه با هدف مکانیزه شدن فعالیت کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل مهیا شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با هماهنگی انجام‌ شده با معاونت‌های برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات و اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نرم‌افزار مدیریت کتابخانه در صورت درخواست مؤسسان کتابخانه‌های موردنظر در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت؛ این در حالی است که کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل تاکنون به سامانه مدیریت کتابخانه‌ها (سامان) متصل نبوده‌اند.  
 
به گفته محمد ربیع احمدخانی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها درحال حاضر بیش از 950 باب کتابخانه مشارکتی و مستقل در سطح کشور از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مجاز به فعالیت هستند. براساس شیوه‌نامه تاسیس کتابخانه‌های عمومی، نظارت بر ارائه خدمات کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل و تأمین نرم‌افزار این کتابخانه‌ها از تعهدات نهاد است.

از جمله ویژگی‌های این نرم‌افزار در کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل، می‌توان به ایجاد امکان مکانیزه شدن فعالیت کتابخانه‌های یاد شده، یکدست شدن اطلاعات و تسهیل در جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عضویت و امانت کتاب در این کتابخانه‌ها اشاره کرد.

 فرم تحویل قفل نرم‌افزار مدیریت به کتابخانه‌های یاد شده تنظیم و به ادارات کل کتابخانه‌های عمومی استان‌ها ابلاغ می‌شود، پس از صدور مجوز فعالیت کتابخانه، ادارات کل کتابخانه‌های عمومی استان‌ها در صورت درخواست مؤسسان این کتابخانه‌ها به نرم‌افزار مدیریت کتابخانه و وجود قفل موردنظر در استان‌ها، نرم‌افزار یاد شده را در اختیار آن‌ها قرار خواهند داد.

اداره کل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها برنامه‌ریزی اتصال کتابخانه‌های مشارکتی و مستقل حائز شرایط را به‌منظور اتصال به سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه‌های عمومی در دستور کار قرار داده تا این کتابخانه‌ها از خدمات این سامانه بهره‌مند شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245587