ساخت بزرگترین پایگاه علوم اسلامی جهان تشیع

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
 
 
کتابخانه حرم مطهر علوی، به‌عنوان بزرگترین پایگاه علوم اسلامی جهان تشیع، با زیربنایی بیش از 16 هزار مترمربع، ساخته می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از ستاد بازسازی عتبات عالیات، حامد امیری، جانشین فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات در پروژه صحن حضرت زهرا(س)، با بیان اینکه کتابخانه صحن حضرت زهرا(س)، بزرگترین پایگاه علوم اسلامی در جهان تشیع خواهد بود، اظهار کرد: هم‌زمان با پیشرفت فاز دوم بخش زیارتی طرح توسعه حرم مطهر علوی و نزدیک شدن به اتمام آن، مراحل تکمیل بخش غیرزیارتی صحن مطهر نیز در حال انجام است که کتابخانه قسمتی از این شاهکار بی‌نظیر هنر و معماری ایرانی و اسلامی است.
 
وی افزود: با توجه به سابقه علوم دینی در شهر نجف اشرف، ستاد بازسازی عتبات عالیات با درنظر گرفتن نقش مهم کتاب و کتابخانه به‌عنوان محمل همیشگی انتقال علوم، مجموعه کتابخانه صحن حضرت زهرا(س) را با کارکردهای مختلف مربوطه، طراحی و اجرا کرده است.
 
امیری با بیان اینکه بنای کتابخانه صحن مطهر اکنون در مرحله نازک‌کاری است، گفت: با توجه به این‌که کتابخانه در محل اجرای طرح توسعه حرم مطهر علوی، یعنی صحن و شبستان حضرت زهرا(س) قرار دارد، پیش‌بینی می‌شود که نقش موثری در ترویج علوم دینی، کمک به علما، محققان، پژوهشگران و انتقال اطلاعات به عالم تشیع داشته باشد.
 
جانشین فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات در پروژه صحن حضرت زهرا(س)، در توضیح ویژگی‌های مهندسی و معماری این طرح، بیان کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات این مجموعه را در پنج طبقه و زیربنای ۱۶ هزارو ۳۰۰ مترمربع به شکلی طراحی کرده که قابلیت همراهی با تحولات زمان را داشته و براساس پیشرفت دانش و نیازهای روز، قابلیت تغییر و پویایی را داشته باشد.
 
وی گفت: این کتابخانه دارای بخش‌های مختلفی از جمله فضای عمومی، خدمات، تالار سمعی و بصری، سایت اینترنت، بخش امانات، مخزن کتاب، مجموعه کتابشناختی، فضای مطالعه، کتابخانه دیجیتال، تالار مطالعه آزاد، سالن‌های مطالعه شب، سالن اجتماعات، بخش مرمت کتاب و قسمت‌های مختلف دیگر است که امیدواریم پس از تکمیل و تحویل به یکی از مجموعه‌های زیبا و کم‌نظیر در جهان تبدیل شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246230