​همایش بزرگداشت بیدارگر مشرق‌زمین برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
 
 
همایش بیدارگر مشرق‌زمین سه‌شنبه 24 اسفند 95 در شهر اسدآباد برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌‌سینا‌ و مسئول دبیرخانه برگزاری همایش در این‌باره گفت: این همایش در یکصدوبیستمین سال درگذشت فیلسوف، متفکر و مصلح جهان اسلام، جناب سید جمال‌الدین اسدآبادی، با مشارکت بنیاد بوعلی‌سینا و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برگزار می‌شود که دستگاه‌های شهرستان اسدآباد، از جمله دانشگاه سید جمال‌الدین اسدآبادی، فرمانداری و شهرداری اسدآباد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های فرهنگی در برگزاری آن همکاری دارند.

توکل دارائی، درباره اهمیت برگزاری چنین آیین‌های فرهنگی اضافه کرد: بزرگداشت مفاخر علمی و بزرگان فرهنگ و حکمت ایران هم در هویت‌یابی و تقویت بنیان‌های فرهنگی برای نسل جدید تأثیر دارد و هم از آموزه‌های آنان برای درس‌آموزی در زمان حاضر می‌توان بهره‌برداری کرد. سیدجمال‌الدین اسدآبادی به‌عنوان چهره تابنده سیاست و دین‌داری در عصر ما که قریب 180 سال از تولدش می‌گذرد؛ نمونه‌ای از مفاخر سرافرازی است که در جغرافیای استان زاده‌اند.

دارائی درباره «همایش بیدارگر مشرق زمین» یادآور شد: در این آیین چند تن از استادان صاحب‌نام که پژوهش‌های آنان درباره آثار و اندیشه‌های سیدجمال منتشر شده و جزو چهره‌های سرشناس در این حوزه‌ هستند، مقالات علمی خود را ارایه می‌کنند و مسئولان مذهبی و سیاسی استان نیز به پاسداشت نام و یاد این عزیز می‌پردازند. میهمان ویژه این آیین هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با حضور وی محفل علمی این همایش پر رونق‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به شهرت سیدجمال به «اتحاد اسلامی» در جهان اسلام، گفت: با توجه به این‌که سیدجمال به‌عنوان شخصیتی ‌سرشناس در عالم اسلامی، در عمر پر برکت خود همواره ندای وحدت مسلمین و برادری سر داده و کارنامه او مشحون از دعوت به این وظیفه دینی است؛ مقرر است که از تلاش‌های 50 ساله، حضرت آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور فرهنگی جهان اسلام که سال‌ها در زمینه وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی تلاش کرده‌اند، قدردانی شود. این سپاس‌نامه از سوی همایش سید جمال‌الدین اسدآبادی و در زادگاه این فرزانه و مصلح جهان اسلام به این فقیه و اسلام‌شناس تقدیم می‌شود.

دارائی در پایان اظهار امیدواری کرد و مسئولان، اهالی فرهنگ و هنر و مردم فرهنگ‌دوست شهرستان اسدآباد با حضور خود در این همایش رونق‌بخش این آیین باشند و یاد فرزند ارجمند خود را گرامی بدارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246289