نشست «جمالزاده؛ از سنت تا مدرنیسم» برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
 
 
سلسله نشست‌های تخصصی صد سال ادبیات ایران این‌بار با موضوع «جمالزاده از سنت تا مدرنیسم» برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط‌عمومی انجمن اندیشه و قلم، این نشست با بررسی ادبیات داستانی و آثار جمالزاده و حضور شادمان شکروی و  مهدی خطیبی امروز سه‌شنبه ٢٠ تیر ساعت ١٧:٣٠ در خیابان ولیعصر ، نرسیده به میدان ولیعصر، خیابان دمشق، پلاک ۹، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

در پیش درآمد این نشست آمده است:ادبیات و بررسی و نقد آگاهانه آثار ادبی همواره از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی در تمام دنیا به شمار می‌رود. یکی از مهم‌ترین نیازهای ادبیات ایران نیز نشست‌های تخصصی در این زمینه است که برگزاری این سلسله نشست‌ها به همت گروه هنر انجمن اندیشه و قلم آغاز شده است.

دومین سری این نشست‌ها در تیرماه با عنوان «جمالزاده از سنت تا مدرنیسم» برگزار می‌شود و ضمن مروری بر زندگی جمالزاده و اهمیت تاثیر و شناخت آثار او پرسش‌های زیر مورد کنکاش قرار می‌گیرد:یکی از مهم‌ترین آثار جمالزاده یکی بود یکی نبود اوست، دلیل اهمیت این مجموعه در شناخت و گذار ادبیات ایران به سمت مدرنیسم چیست؟ از لحاظ سبک‌شناسی و پرداخت‌های آبجکتیو(اُبژه) و سابجکتیو(سوبژه) در راستای نگاه روانشناسی ادبی و فلسفی، شخصیت‌پردازی و پرداخت در آثار جمالزاده چگونه ارزیابی می‌شود؟ آیا بینش جمالزاده نسبت به داستان کوتاه و قدرت تشخیص او در رابطه با جریان و آینده جامعه‌شناختی ادبیات کوتاه منثور جهان منحصربه‌فرد یا شایسته توجه جدی بوده است؟ آیا محمدعلی جمالزاده از نظر مهندسی نثر نویسی شایسته مقامی است که جامعه ایرانی برای او قائل می‌شود؟ آیا ادبیات خلاق ما مدیون بدعت‌های جمالزاده در این حوزه است؟
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249929