چهاردهم شهریور ماه؛

اختتامیه کتاب سال عاشورا برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
 
 
آئین اختتامیه‌ دومین دوره «جایزه دعبل (کتاب سال عاشورا)» با معرفی آثار منتخب برگزار خواهد ‌شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در دوره دوم انتخاب کتاب سال عاشورا، 340 اثر در 19 رشته داوری شدند که از آثار منتخب و پدیدآورندگان‌شان در آئین اختتامیه (14 شهریورماه) تجلیل خواهد شد. فهرست کاندیداهای هر رشته نیز یک هفته پیش از برگزاری آئین اختتامیه اعلام می‌شود.
 
«جایزه دعبل» عنوان دوسالانه‌ای است که به همت بنیاد دعبل خزاعی و با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از آثار عاشورایی برتر راه‌اندازی شده و در آن، کارشناسان و صاحبنظران حوزه‌های مختلف، به بررسی و ارزیابی کتاب‌های عاشورایی منتشرشده در هر دو سال می‌پردازند.
 
در دوره‌ نخست این دوسالانه که در سال 94 برگزار شد، تعداد 537 اثر در 18 رشته مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت 20 اثر برگزیده شدند.
 
از برگزیدگان دوره نخست می‌‌توان به کتاب‌های «تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهداء» اثر مهدی پیشوایی و «شهادتنامه‌ امام‌حسین(ع)» اثر محمد محمدی ری‌شهری در رشته‌ مقتل، «تحول گفتمان در گزارش واقعه کربلا» اثر رقیه میرابوالقاسمی در رشته‌ پژوهش فرهنگی، «آیین و اسطوره در ایران شیعی» اثر جبار رحمانی در رشته‌ پژوهش اجتماعی، «ضربان ذات» اثر قربان ولیئی در رشته‌ی شعر، «ماه به روایت آه» اثر ابوالفضل زرویی نصرآباد در رشته‌ ادبیات داستانی، «دفتر تعزیه 11 و 12» اثر داود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی در رشته‌ ادبیات نمایشی و «یاد یار و دیار» اثر حمید گروگان در رشته‌ داستان کودک اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250575