بر اساس شعر جوان انقلاب اسلامی

اردوی «آفتاب‌گردان‌ها» در تهران برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۳
 
 
نخستین دوره اردوی تکمیلی شعر جوان انقلاب اسلامی «آفتاب‌گردان‌ها» ویژه بانوان برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی شهرستان ادب، نخستین دوره اردوی تکمیلی شعر جوان انقلاب اسلامی «آفتاب‌گردان‌ها»، ویژه بانوان از امروز ۲۵ مرداد در تهران آغاز می‌شود.

در این دوره، که تا ظهر شنبه (۲۸ مرداد) ادامه دارد، چهره‌های شاخص همه ادوار گذشته شرکت دارند. این شاعران جوان براساس کیفیتِ آثار، پویایی و فعالیت منظم در دوره مربوطه، با آراء کارشناسان دفتر شعر «آفتاب‌گردان‌ها» گزینش شده‌اند.

برنامه‌های دوره تکمیلی با رویکردی تخصصی و با هدف افزایش توانمندی‌ها و دانش اعضا در حوزه‌های مختلف اعم از فرهنگی و اجتماعی تدارک دیده شده است و شاعران جوان با طیف گسترده‌ مفاهیم، از شعر کودک و شعر هیات گرفته تا شیوه فعالیت در فضای مجازی و نیز جریان‌های فعال فکری امروز ایران آشنا خواهند شد. دو کارگاه نقد با حضور شاعرانی چون کبری بابایی، انسیه موسویان، ناصر فیض، حمیدرضا شکارسری و محمد حسین نعمتی برگزار خواهد شد.

علی‌محمد مودب، نیز درباره «شعر و شجاعت»، سعید حدادیان و میلاد عرفان‌پور درباره «شعر هیات» و دکتر محمدرضا اصنافی درباره شاعران و فعالیت در فضای مجازی با محوریت تبین اهمیت، فرصت‌ها و تهدیدات شبکه‌های اجتماعی سخن خواهند گفت.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، برای شاعران جوان از ضرورت پذیرش نقش‌های رهبری در فضای ادبی و هنری، و دکتر نفیسه فیاض‌بخش از مهارت‌های زندگی صحبت خواهند کرد.
سجاد صفار هرندی نیز شرح اجمالی از جریان‌های اندیشه‌ای فعال در کشور و حجت‌الاسلام سیفایی با نگاه به اوضاع منطقه، طیف‌شناسی امت اسلامی را ارائه خواهند داد؛ علاوه بر این  برای آشنایی شاعران جوان با تجربیات شاعران پیشکسوت، گفت‌وگویی با علیرضا قزوه پیش‌بینی شده است.

هدف نهایی از برگزاری دوره تکمیلی آن است که بانوان شاعر بتوانند در حوزه فرهنگ نقش‌آفرین باشند و بر جامعه ادبی تأثیر بگذارند. به همین خاطر، و با توجه به برقراری عدالت آموزشی، به پراکندگی پذیرفته‌شدگان نیز توجه شده است: از استان تهران ۸ نفر از قم ۴ نفر، از فارس، همدان و خراسان رضوی ۳ نفر و از دیگر استان‌ها یک یا دو نفر برگزیده شده‌اند.

دوره‌های آموزشی آفتابگردان‌ها را دفتر شعر مؤسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب به صورت سالانه برگزار می‌کند. هدف از برگزاری این دوره‌های آموزشی، کمک به پویایی شعر جوان، کشف و پرورش استعدادها و زمینه‌سازی برای رویش نسل جدید شاعران انقلاب اسلامی است. بدین ترتیب، هر ساله، در قالب این دوره آموزشی، ده‌ها شاعر جوان و مستعد از سراسر کشور و بخصوص شهرستان‌ها، شناسایی شده و به عضویت دوره در می‏‌آیند.

چندی پیش رهبر فرزانه انقلاب، در دیدار شاعران با ایشان به این دوره‌های آموزشی اشاره کرده بودند و فرمودند: «شنیدم شهرستان ادب فعالیت‌های دانش‌آموزی راه انداخته، افراد را جمع می‌کند، دانش‌آموزهای ما، جوان‌های ما، نوجوان‌های ما، دختر ما، پسر ما، شعر می‌گویند آن هم به این خوبی، با این مضامین خوب، با این تخیّل قوی، این خیلی خوب است...»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251133