در تیرماه 1396؛

افزایش 51 درصدی کتاب‌های عمومی نسبت به تیرماه سال قبل

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹
 
 
تیرماه سال جاری تعداد 6 هزار و 484 عنوان کتاب در حوزه عمومی منتشر شده که در مقایسه با 4 هزار و 296 عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه در سال گذشته، 51 درصد افزایش داشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب،7 هزار 750 عنوان کتاب در تیرماه سال 1396 منتشر شده که در این میان سهم کتاب‌های عمومی 6 هزار و 484 عنوان است؛ تعداد کتاب‌های عمومی سال جاری در مقایسه با 4 هزار و 296 عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه در سال گذشته، 51 درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد کتاب‌های کمک‌درسی با افزایش 16 درصدی در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته به 426 عنوان رسیده است.

از مجموع کتاب‌های منتشر شده در تیرماه سال جاری سهم کتاب‌های ادبیات 1327 عنوان، علوم عملی 1326 عنوان و علوم اجتماعی 1236 عنوان کتاب بوده است. بر همین اساس کتاب‌های حوزه ادبیات بیشترین آثار منتشر شده در تیرماه سال جاری را به خود اختصاص داده است.

در تیرماه سال جاری کتاب‌های حوزه علوم عملی، ادبیات و علوم اجتماعی بیشترین آثار چاپ نخست را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین آثار تجدیدچاپی مربوط به کتاب‌های حوزه کودک، ادبیات و علوم عملی است.

همچنین در حوزه ترجمه، کتاب‌های حوزه ادبیات، کودک و علوم‌ عملی به‌ترتیب بیشترین آثار ترجمه‌شده را از آن خود کردند. در حوزه تألیف، از کتاب‌های حوزه علوم اجتماعی، علوم عملی و ادبیات بیشتر استقبال شده است.

شمارگان متوسط کتاب‌ها از یک هزار و 672 در تیرماه سال گذشته به یک هزار و 249 کاهش یافته است که در مجموع کاهش 25 درصدی را در شمارگان متوسط شاهد هستیم. اما بهای متوسط کتاب‌ها از 14 هزار و 498 تومان به 17 هزار و 643 تومان رسیده است‌، بنابراین در قیمت کتاب با افزایش 22 درصدی روبه‌رو هستیم.

آمار تطبیقی نشر کتاب در تهران نشان می‌دهد که در تیرماه سال جاری 5 هزار و 238 عنوان کتاب منتشر شده است که در قیاس با تیرماه سال گذشته حکایت از افزایش 13 درصدی دارد. این در حالی است که شهرستانی‌ها در تیرماه سال جاری 2 هزار و 512 عنوان کتاب منتشر کردند که در مقایسه با تیرماه سال گذشته با افزایش قابل توجه 144 درصدی رو‌به‌رو شده‌اند.

آمار مقایسه‌ای تعداد پدیدآورندگان به تفکیک جنسیت در تیرماه سال 95 و 96 نشان می‌دهد که در سال جاری یک‌ هزار و 304 پدیدآورنده زن و 4 هزار و 613 پدیدآورنده مرد فعالیت داشتند که در مقایسه با تعداد پدیدآورندگان در سال گذشته به‌ترتیب با افزایش 6 و 18 درصدی مواجه شده‌اند.

در تیرماه سال جاری انتشارات جنگل، مدرسان‌شریف، سمت، سنجش و دانش، خرسندی، گروه تألیفی دکتر خلیلی، فرهوش، کمک آزمون، کتیبه نوین و رشد فرهنگ در فهرست پُركارترين ناشر عمومی قرار گرفت.

از جمله ناشران پُرکار حوزه کودک در تیرماه سال سال جاری می‌توان به انتشارات هوپا، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، جنگل، کمال اندیشه، ذکر، افق، با فرزندان، ایران‌بان، شرکت انتشارات فنی ایران و گام اشاره کرد.

ناشرانی همچون مبتکران، پیشروان، اندیشه خوارزمی، شركت انتشارات كانون فرهنگی ـ آموزش، مهر و ماه نو، خانه آفتاب، کاگو، آرمان مولفان، طنین و تسلط در فهرست پُركارترین ناشران آموزشی تیرماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

کتاب‌های «کار ریاضی پایه نهم» از نشر ضریح آفتاب با شمارگان 150 هزار، «کودک 5 ساله: گیاهان و جانوران» از انتشارات پیام معصوم با شمارگان 47 هزار و « کنار قدم‌های جابر: برگزیده خاطرات پیاده‌روی اربعین» از انتشارات مجنون با شمارگان 40 هزار در فهرست پُرشمارگان‌ترین کتاب‌های تیرماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در تیرماه سال جاری توانستند در فهرست پُرتکرارترین کتاب‌ها قرار بگیرند می توان به «تشریح کامل سؤالات آزمون‌های نظام مهندسی تأسیسات برقی» از انتشارات نوآور، «دختری که رهایش کردی» از انتشارات میلکان و «ملا صالح: سرگذشت شگفت‌انگیز مترجم اسیران ایرانی در عراق» از انتشارات شهید کاظمی اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251136