آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با وزیر ارشاد:

کتاب می‌تواند داروی شفابخش و یا سم مهلک باشد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
 
 
آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظام اسلامی درباره لزوم توجه به جریان نشر کتاب گفت: کتاب از حوزه‌های بسیار حساس است کسانی باید باشند که همه کتاب‌ها را مطالعه و نظر دهند و باید کنترل کتاب‌ها را جدی بگیریم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع عظام تقلید در دیدار سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: وزارت ارشاد در نظام اسلامی از حساس‌ترین وزارت خانه‌هاست و آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کاملا با این وزارتخانه آشنا هستند.
 
وی با تاکید بر اهمیت دو رکن مهم اسلامیت و جمهوریت افزود: حوزه‌های هشت‌گانه وزارت ارشاد بسیار حساس و گسترده است؛ اما در میان این‌ها برخی حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر از برخی دیگر هستند که باید به‌صورت ویژه مورد توجه قرار داد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: مساله کتاب از حوزه‌های بسیار حساس است، امروز کتاب‌های زیادی نوشته می‌شود که نظارت را مشکل کرده است. کسانی باید باشند که همه کتاب‌ها را مطالعه و نظر دهند، کتاب می‌تواند داروی شفابخش و یا سم مهلک باشد.
 
این مرجع عظام تقلید ادامه داد: برخی ممکن است به‌صورت کتاب، مطلبی بنویسند اما در یک صفحه از کتاب سم خود را ریخته و موجب انحراف تعداد زیادی از مردم شوند. باید کنترل کتاب‌ها را جدی بگیریم و نباید عناوین کتاب‌ها و نویسندگان آن‌ها فریبنده باشد.
 
آیت مکارم شیرازی با اشاره به حوزه فیلم و سینما اظهار کرد: مطالب زیادی است که می‌تواند به وسیله سینما جامعه را تحریف و یا هدایت کند، آن‌ها هم به‌صورت غیرمحسوس ممکن است لابه‌لای فیلم جاسازی شده باشد، در این زمینه هم باید خیلی دقت شود.
 
وی گفت: فضای مجازی با توجه به میزان دسترسی از حساسیت بالایی برخوردار است. فضای مجازی نیروی خوب، اما استفاده از آن بسیار مهم است. باید شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود و آنچه مردم از جهات مثبت از فضای مجازی به دست می‌آورند در آن شبکه باشد و مطالب زیانبار، مضر و منحرف‌کننده نباشد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: باید ضمانت اجرایی خوبی هم باشد که مردم دنبال شبکه ملی اطلاعات بروند اما فضای فعلی از نظر پهنای باند متفاوت باشد تا افراد به سمت این شبکه بیایند.
 
وی اظهار کرد: بیگانگان در فضای مجازی جنایت می‌کنند، هر چه در گوشی‌ها قرار دارد قابل انتقال است و حتی می‌توانند حرف‌ها را تحریف کنند و باید برای این کار بدیلی ایجاد شود تا نیاز مردم از فضای مجازی تامین و فاقد بدآموزی باشد. افراد مطلع می‌گویند در آمریکا فضای مجازی در اختیار جوانان و افراد بزرگسال متفاوت است در حالی‌که در کشور ما هیچ تفاوتی ندارد.
 
این مرجع عظام تقلید افزود: ما گروهی داریم که به‌صورت تخصصی در زمینه فضای مجازی فعالیت دارند و مطالبی را استخراج کردند که در زمینه عقاید، اخلاق، مسائل سیاسی و فرهنگی بسیار خطرناک است، دشمن در فضای مجازی مشغول کار است. شورای عالی فضای مجازی که ریاست آن با رئیس جمهور است باید این کار را جدی بگیرد چرا که فضای مجازی می‌تواند بنیاد کشور را مورد هدف قرار دهد.
 
هر مسئولیتی باید با نگاه خدمت به دین باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار گفت: ما باید به خون شهداء احترام بگذاریم و هر مسئولیتی با نگاه خدمت به دین باشد. از 10 سالگی وارد حوزه علمیه شدم و عملا به‌صورت پیوسته در قم در حال رفت و آمد بودم و شاید این فرصتی باشد که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم به اهل بیت(ع) و فرهنگ اسلامی خدمت کنم. ما نیازمند دعا و راهنمایی‌های مراجع عظام هستیم.
 
وی ضمن تاکید بر مسئولیت سنگین وزارت اظهار کرد: وزارت ارشاد متشکل از حوزه‌های اوقاف، حج و زیارت، قرآن و عترت، کانون فرهنگی هنری مساجد و بنیاد امام رضا(ع)، معاونت فرهنگی، سینمایی، مرکز رسانه‌های دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و صندوق هنر است.
 
صالحی افزود: نیازمند همراهی‌های بیشتر مراجع و به دنبال نقطه اتصال دین و فرهنگ به همراه حوزه و روحانیت هستیم به‌عبارت دیگر در بخش نظارت و بخش عملیاتی به کمک نیازمندیم. حوزه و روحانیت مطالبات خود در زمینه فرهنگی را با ما در میان بگذارند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت ارشاد یک مجموعه متکثر و مهم است و گاهی ممکن است تصویر تقریب‌گرایانه ایجاد شود که اگر یک بخشی مشکل داشته باشد همه بخش‌ها مشکل دارند در حالی‌که چنین تصویری نباید باشد چرا که ارشاد یک مجموعه گسترده است.
 
صالحی اظهار کرد: باور داریم حوزه ظرفیت قابل توجهی برای کمک به  هشت محور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد و اگر اشکال و شکستی پدید بیاید، باید به خدا پناه برد. اتاق فکری با حضور شخصیت‌های حوزوی در معاونت فرهنگی تشکیل دادیم که کمک کرد مشکلی پیش نیاید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251599