درآمدي بر زبان‌شناسي تطبيقي قرآن و تورات» بررسي مي‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
 
 
کتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» نوشته حیدر عیوضی ساعت 17 بیست و دوم شهریورماه در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  كتاب «درآمدي بر زبان‌شناسي تطبيقي قرآن و تورات» چهارشنبه (22 شهريورماه) با حضور آذرتاش آذرنوش، فاطمه توفيقي، حيدر عيوضي و مرتضي كريمي‌نيا در سراي اهل قلم خانه كتاب نقد و بررسي مي‌شود.

به نقل از روابط عمومي مؤسسه خانه كتاب، كتاب «درآمدي بر زبان‌شناسي تطبيقي قرآن و تورات» تأليف حيدر عيوضي، به زبان فارسي از سوي پژوهشكده تفسير اهل بيت (ع) در قطع رقعي، در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است.

آنچه در اين كتاب بر آن تأكيد شده، اين است كه در قاموس‌نگاري تورات عبري از گزنيوس (آغاز قرن نوزدهم) تا رينگرن (پايان قرن بيستم) تفكري مستمر و زنجيروار را شاهد هستيم. نمونه كامل اين تفكر در ويراست‏‌هاي مختلف كتاب گزنيوس قابل مشاهده است كه چگونه نسل‏‌هاي بعدي همگام با تحولات مباحث زبان‏شناسي و يافته‌هاي باستان‏‌شناسان تا يك قرن بعد بازنگري آن را ادامه دادند.

بخش دوم كتاب نيز متضمن مباحثي در ريشه‌‏شناسيِ حدود ۳۰ واژه مشترک در قرآن و تورات است كه مجموعه‏‌اي از اعلام توراتي ـ قرآني و تعدادي از مفاهيم الهياتي مشترک ميان قرآن و تورات را در برمي‌گيرد.

رويكرد نويسنده در هر دو بخش، زبان‏شناسي تاريخي است. البته در زبان‏شناسي تاريخي نيز، از ميان زبان‎هاي سامي، تمركز عمده بر عبري (زبان تورات) و عربي (زبان قرآن) است.

علاقه‌مندان مي‌توانند براي حضور در نشست نقد و بررسي كتاب «درآمدي بر زبان‌شناسي تطبيقي قرآن و تورات» به سراي اهل قلم واقع در خيابان انقلاب، خيابان برادران مظفرجنوبي، كوچه خواجه نصير، شماره 2 مراجعه كنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251928