شانزدهمين دوره جشنواره «كتاب و رسانه» فراخوان داد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۲
 
 
فراخوان شانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه از سوی خانه کتاب منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی خانه كتاب، ستاد برگزاری بيست و پنجمين دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ايران، شانزدهمين دوره جشنواره «كتاب و رسانه» را با هدف توجه بيشتر به كاركردهای رسانه در حوزه كتاب همزمان با هفته كتاب برگزار می‌کند.

در اين جشنواره با بهره‌گيری از دانش و تجربه فعالان خِبره دو حوزه رسانه و كتاب، آثار رسانه‌ای انتشار يافته در زمينه كتاب و نشر بررسي می‌‌شود.
 
شمارگان كتاب و زمانی كه صرف مطالعه می‌‌شود از جمله شاخص‌های توسعه انسانی، فرهنگی و اجتماعی هر جامعه محسوب می‌شود. بديهي است در اين ميان، رسانه‌ها با ايفای نقش‌های اطلاع‌رسانی، تحليلی و تبيينی خود در حوزه‌های مربوط به «كتاب و نشر» می‌‌‌توانند گامي موثر برای ارتقاء كميت و كيفيت اين شاخص‌ها بردارند. به بيان ديگر انتظار می‌رود رسانه‌ها با انتشار حرفه‌ای و جذاب خبر، گفت‌وگو، گزارش، يادداشت و نقد در زمينه‌های مرتبط با كتاب و نشر، از يک سو سبب جلب علاقه و توجه بيشتر مخاطبان خود به مطالعه شوند و از سوی ديگر با فراهم آوردن بستری برای طرح نقاط قوت و ضعف صنعت نشر كشور زمينه‌ساز رونق اين صنعت شوند.
 
ارزيابی عملكرد رسانه‌ها در حوزه كتاب و نشر، معرفی آثار برتر رسانه‌ای در حوزه كتاب و نشر، ترويج و كمک به رشد كيفی و كمی آثار رسانه‌ای درحوزه كتاب و نشر، جلب توجه بيشتر اهالی كتاب و نشر به ضرورت برقراری رابطه با رسانه‌ها و ايجاد فضای نقد درون رسانه‌ای در زمينه كتاب و نشر به‌عنوان اهداف شانزدهمين دوره جشنواره كتاب و رسانه مطرح شده است.

براساس فراخوان اعلام شده، شانزدهمين دوره جشنواره كتاب و رسانه در بخش ‌رسانه‌های نوشتاری (روزنامه‌ها، نشريات، خبرگزاری‌ها و سايت‌های خبری) شامل خبر، گزارش، مقاله (يادداشت، سرمقاله، تفسير و تحليل و نقد) و گفت‌وگو، و بخش رسانه‌های ديداری و شنيداری (تلويزيون و راديو) شامل گزارش (با حداكثر زمان 4 دقيقه)، گفت‌وگو (با حداكثر زمان 60 دقيقه) و برنامه‌های تركيبی (با حداكثر زمان 90 دقيقه) برگزار می‌‌شود.
 
آثار تولید شده در فاصله یکم مهر 1395 تا پايان شهريور 1396 باید به دبيرخانه جشنواره ارسال شوند. آثار ارسالی بايد در يكی از رسانه‌های دارای مجوز در تهران يا شهرستان  منتشر شده ‌باشد. هر فرد می‌تواند حداكثر در دو رشته شركت كند و در هر رشته، حداكثر سه اثر خود را ارسال كند. در بخش رسانه‌های ديداری و شنيداری، ارائه گواهی پخش اثر با قيد تاريخ پخش كه به امضای مدير خبر يا مدير پخش شبكه رسيده باشد، الزامي است.
 
متقاضيان شركت در جشنواره تا پايان وقت اداری 15 مهر 1396 فرصت دارند در بخش رسانه‌های نوشتاری، هر اثر خود را در قالب سه نسخه pdf يا سه نسخه اسكن شده و در بخش رسانه‌های ديداری و شنيداری، هر اثر خود را بر روی سه لوح فشرده به همراه مشخصات فردی شامل (نام و نام خانوادگی، كدملی، شماره تماس، نشانی محل سكونت و...) و مشخصات اثر شامل (عنوان اثر، رسانه، بخش، رشته ) به دبيرخانه جشنواره ارسال كنند.
 
دبيرخانه اين جشنواره در تهران، خيابان انقلاب، بين فلسطين و برادران مظفرجنوبی، پلاك 1080، طبقه دوم، روابط عمومي خانه كتاب واقع شده است. علاقه‌مندان برای كسب اطلاعات بيشتر می‌‌توانند با شماره 02166414871 تماس بگيرند.
 
آئين پايانی شانزدهمين دوره جشنواره كتاب و رسانه و معرفي برگزيدگان همزمان با بيست و پنجمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران در آبان 1396 برگزار می‌‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252074