نخستین جلسه کار‌گروه فرهنگی اربعین برگزار شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۱
 
 
نخستین جلسه کارگروه فرهنگی اربعین حسینی با حضور سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست «کارگروه فرهنگی اربعین حسینی» با حضور دکتر محمد سلگی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا دوشنبه‌(سوم مهرماه) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

وی ضمن تسلیت ایام محرم گفت: ستاد اربعین دو سال است که با مسئولیت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است. موضوع اربعین در پنج سال گذشته به یک رویداد قابل مطالعه تبدیل شده به‌طوری که تقریبا در گذشته چنین رویدادی نداشتیم که چنین جمعیت انبوهی در بازه زمانی خاص در یک مکان حضور یابند.

سلگی افزود: این رویداد فرهنگی ابعاد مختلفی اعم از دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد. جمعیتی بیش از دو میلیون نفر از سه مجرای عبور و مرور از کشور خارج می‌شوند و یک مسیری را با تنوع جمعیتی، مشاغل مختلف راهپیمایی می‌کنند. تقریبا در جهان مشابه این رویداد وجود ندارد.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم ثبت این رویداد اظهار کرد: لحظات راهپیمایی و حضور مردم در این مسیر می‌تواند در قالب شعر، داستان، فیلم کوتاه ثبت شود تا برای کسانی که در این رویداد حضور ندارند، قابل استفاده باشد.

سلگی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه فرهنگی اربعین ادامه داد: در وهله نخست باید تلاش شود تا کاستی‌هایی که در گذشته وجود داشته را بر طرف کنیم و برنامه‌های پیشنهادی که در این کارگروه مطرح می‌شوند باید به این رویکرد توجه کنند.
 
سرپرست معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر دولتی نشدن اربعین گفت: باید از دولتی کردن اربعین جلوگیری کنیم و حضور ارگان‌ها و نهادها در این مراسم باید ناملموس باشد. همچنین باید تلاش شود تا حضور تشکل‌های مردمی در این رویداد بیشتر باشد و نهادها و ارگان‌ها صرفا تسهیل‌گر اقدامات باشند. باید تلاش شود تا در طول مسیر از ورود به مسایل سیاسی و ایجاد تفرقه اجتناب شود.
 
براساس این گزارش در این مراسم نمایندگانی از معاونت قرآن و عترت، سازمان فرهنگ و ارتباطات، موسسه الهدی، اداره کل اخبار خارجی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌های کرمانشاه، خوزستان و ایلام، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، ستاد عالی مساجد کشور و کانون‌های فرهنگی- هنری مساجد حضور داشتند.

در ادامه این جلسه، گزارشی از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اربعین سال گذشته ارائه شد و اعضای کارگروه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252293