وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جان‌مایه شعر حافظ معرفت وجودی است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۰
 
 
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه چهارشنبه 19 مهر در آیین یادروز حافظ گفت: جان‌مایه شعر حافظ معرفت وجودی است و ادبیات را طلایه دار تحول وجودی می داند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، شامگاه چهارشنبه (19 مهرماه) در آیین یادروز حافظ، گفت: زبان فارسی زبان فرهنگی جهان اسلام است. حافظ شیراز طلایه دار این فرهنگ بوده و بسیاری دیوان او را حفظ کردند و شب تیره یلدا را با آن به سپیده نشاندند.
 
عضو کابینه دوازدهم اظهار کرد: این‌که حافظ چگونه ماندگار شد، پرسشی است که در پاسخش باید گفت شاعران با قدرت اسطوره‌سازی ماندگار می‌شوند؛ فردوسی با پهلوانان پلی بین طبیعت و جهان اسطوره کشید و حافظ با مسجد و خرابات چنین کیمیاگری کرده و راه طولانی زمین تا آسمان را طی می‌کند.
 
صالحی ادامه داد: حافظ گرچه دانشمند است، اما با گزاره‌های ذهنی کار ندارد، بلکه به جان می‌زند و جان‌مایه شعر حافظ، معرفت وجودی است و ادبیات را طلایه‌دار تحول وجودی می‌داند. شعر، هستی جدید تولید می‌کند و حافظ هستی‌ساز ما بوده و هست و با جان کار می‌کند نه با ذهن.
 
وی همچنین گفت: حافظ معلم زندگی و در زندگی ما جا دارد و درس‌نامه زندگی ما را تعلیم داده است. او زیست انسانی را با ویژگی خاص به ما تعلیم داد؛ وارستگی از دروغ و ریا، زیست نکته‌گویی و نکته‌سنجی زندگی رندانه.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حافظ گرچه در شادمانگی ریشه در اندیشه خیامی دارد، اما دلنگرانی خیامی ندارد، بلکه زیست شادمانه را به ما یاد داد. حافظ یک منتقد و مصلح اجتماعی بود و در زمانه خویش یک روشنفکر بوده و امروز هم مانده است. روشنفکر یک زمان نبود، بلکه روشنفکر زمانه‌های غیرتقویمی است.  نقدهای حافظ جذاب است. او یک سخندان و سخنور بی‌بدیل است وآنچنان است که فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است. کل جهان گنجینه واژگان او و تمام هستی ماده کلام حافظ است. از شعر به موسیقی و از آن به شعر می‌رسد، عمق اندیشگی و قدرت تحلیلگری دیگر ویژگی حافظ است.
 
صالحی، دین‌داری را دیگر ویژگی حافظ دانست و ادامه داد: حافظ از دین‌داری بهره فراوان داشت و  به دلیل انس او با قرآن، ساختار بیانی حافظ  با ساختار بیانی قرآن مناسبت دارد و در حوزه محتوایی نیز حافظ دارای جایگاه و توانمندترین حافظ  مفسر قرآن است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252746