همزمان با پنجمین روز از نمایشگاه بین‌المللی ناشران جهان اسلام؛

پنج کتاب درباره تاریخ مشهد و حرم مطهر رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۸
 
 
همزمان با پنجمین روز از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ناشران جهان اسلام، از پنج کتاب پژوهشی با موضوع تاریخ مشهد و تاریخ حرم مطهر رضوی که از سوی جمعی از پژوهشگران آستان قدس رضوی تألیف شده، رونمایی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، در ماه پایانی سال 2017 و در راستای شناساندن تاریخ غنی حرم مطهر رضوی و مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، آئین رونمایی از پنج کتاب منتشر شده از سوی آستان قدس رضوی در حوزه تاریخ مشهد و حرم مطهر رضوی برگزار شد.
 
این کتاب‌های پژوهشی به همت جمعی از پژوهشگران سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس رضوی و با تکیه بر اسناد و مطبوعات موجود در این مرکز با پیشین چند صد ساله تالیف شده است.
 
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی در این آئین، مشهد را شهری اثرگذار در تاریخ برشمرد و حرم مطهر رضوی را با پیشنیه‌ای چند هزار ساله، و تاریخی پر فراز و نشیب، آینه تمام‌نمای هنر و معماری دانست. وی مسجد گوهرشاد را نگین معماری ایران معرفی کرد و گفت: همکاران ما با تکیه بر اسناد موثق در بخش‌هایی مانند تاریخ موزه، مسجد گوهرشاد، معماری حرم مطهر، تاریخ مشهد و مطبوعات به پژوهش‌های دقیق پرداختند که امروز از آثار به چاپ رسیده در این حوزه رونمایی می‌شود.
 
محمدهادی زاهدی در ادامه خراسان را یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های مطبوعاتی کشور دانست و افزود: روزنامه‌نگاران خراسان، نقش بزرگی در تحولات تاریخی کشور داشتند. مشهد میراث‌دار طوس بزرگ است. امیدواریم پژوهشگران بتوانند ابعاد ناگفته‌ای از این مرکز فکر و اندیشه را در نگاه مخاطبان خود قرار دهند.
 
ابوالفضل حسن‌آبادی، مدیر بخش اسناد و مطبوعات آستان‌قدس‌رضوی نیز در این آئین، انتشار این کتاب‌ها را در راستای معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام دانست و بیان کرد: در مرکز اسناد و مطبوعات آستان‌قدس رضوی، بیش از 16 هزار و 500 مصاحبه  درباره مشهد داریم که تاریخ شفاهی قابل قبولی ارائه می‌دهد.
 
وی همچنین با اشاره به انتخاب مشهد به‌عنوان مرکز سنگ‌های قیمتی در دنیا،  گفت: پژوهش‌های بسیار خوبی نیز درباره مستندسازی سنگ‌های قیمتی انجام شده است.
 
حسن‌آبادی ادامه داد: حرم مطهر رضوی به‌عنوان مرکز پیوسته معماری مطرح بوده و مسجد گوهرشاد هویت مشترک فرهنگی ایران و آسیای مرکزی است و در حوزه مطبوعات نیز خراسان یکی از قطب‌های روزنامه‌نگاری در کشور بوده است. در این پژوهش‌ها سعی شده مرکزیت مشهد در هویت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مدنظر باشد.
 
«نشانی از مشهد قدیم در گذر اسناد تاریخی» تألیف زهرا طلایی و شکوه‌السادات سمیعی؛ «موزه‌های آستان‌قدس‌رضوی» تألیف حشمت کفیلی، مریم حبیبی قاینی و محمدرضا شاهرودی‌زاده؛ «گزیده اسناد مسجد گوهرشاد (از صفویه تا قاجار)» اثر زهرا طلایی و الهه محبوب فریمانی؛ «تاریخ تحلیلی روزنامه‌ها، مجله‌ها و سالنامه‌های خراسان: جلد اول، دوره قاجار» تألیف ابراهیم حافظی و زینب‌ اسماعیلی بایگی و «گزیده اسناد معماری و تعمیرات حرم و اماکن متبرکه رضوی (از صفویه تا قاجاریه)» اثر اعظم نظرکرده، پنج کتابی بود که در این آئین با حضور نویسندگان آن‌ها رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255206