«ايلهان برك» شاعر ترك درگذشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۸۷ ساعت ۱۱:۲۴
 
 
"ایلهان برک" شاعر و مترجم ترک و نماد شعر پست مدرن ترکیه در 90 سالگی درگذشت./
«ايلهان برك» شاعر ترك درگذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از «ترکیش نیوز»، این شاعر بلندآوازه که لقب نسل دوم نوین را به خود گرفته بود، با بیش از 24 کتاب شعر و تعداد زیادی آثار انتقادی،یکی از تاثیرگذارترین حلقه های ادبیات ترکیه محسوب می شد.

برک به سال 1918 میلادی در مانیسا به دنیا آمد و پس از كسب مدرك در رشته زبان فرانسه از دانشگاه آنکارا در 1945 شغل معلمی را برگزید و مدتی نیز به عنوان مترجم در موسسه چاپ و نشر «زیرات بانک» مشغول شد. او به طور تخصصی اشعار شاعران برجسته ای مانند "آرتور ریمباود" و "ازرا پوند" را به زبان ترکی بر می گرداند و در سال های پایانی عمرش به «بوردوم» یعنی محل مرگش رفت.

اشعار او شامل مضامين فراوانی از کارهای حماسی گرفته تا آثاری عاشقانه و آوازی بود و ریشه در اسطوره شناسی داشت. او با تلفيق شعرهای سنتی غربی و شرقی موفق شد شیوه ای منحصر به‌فرد با نگاهي پست‌مدرن در اشعارش بیافریند.

تاریخ، جغرافی، هنرهای تجسمی و شهرهايي مانند استانبول، پاریس و آنکارا مضامین بيش‌تر اشعار او بودند كه البته اين شاعر خلاق براي پرورش  درونمایه هايي از اين دست از کلمات محاوره ای و عامیانه  چون نام محلی گل ها، آلات و وسایل موسیقی و ... بهره مي‌برد كه همين مساله او را از دیگران متمایز می کرد.

تنها یک مجموعه منتخب کوچک شعر او به نام «برگی در آستانه افتادن» به  انگلیسی ترجمه شده و همين يك اثر براي شناخته شدنش در كشورهاي ديگر كافي بود؛ تا جايي كه بسياري او را به «میداس» تشبیه کرده اند که با استفاده از هر واژه ای موفق به خلق شعري زيبا و لطيف می شد. (میداس در اساطیر یونان به پادشاهی گفته می شد که با لمس هر چیزی، آن شيء به طلا تبدیل می شد.) نسخه شعر ترجمه شده او به زبان انگلیسی پاره ای از قوه تخیل، زیبا شناختی و زبان شناسی بزرگ‌ترین شاعر تجربی ترکیه را نمایان کرد. اين مجموعه گزيده اشعار با بیش از 200قطعه شعر در طول نیم قرن کاری، دری به دنیای ایلهان برک می گشاید كه هر مخاطبي را با هر زباني مجذوب خود مي كند.

بيش‌تر تلاش‌هاي "ايلهان برك" صرف نوشتن شعر و مقالات مربوط به نقد شعر بود و تنها یک داستان کوتاه از او به جاي مانده است.

او در دوران حياتش به خاطر شعر "کتاب استانبول" در سال 1980، مجموعه شعر "خاکسترها" در 1979 و "رودخانه زیبا" در 1988 موفق به كسب جايزه شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 25646