اهدای قرآن دست‌نویس از سوی زوج کرمانی به حرم مطهر رضوی

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
 
 
زوج مسن کرمانی در سفر به مشهد مقدس، نسخه‌ای دست‌نویس از قرآن کریم متعلق به قرن 12 قمری را به کتابخانه مرکزی آستان‌‌قدس‌رضوی اهدا کردند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی، علی حلاج‌زاده و بتول شمسی، زوج مسن کرمانی، میراث خانوادگی خود را که قرآنی دست‌نویس متعلق به اواخر قرن 12 قمری است را به گنجینه مخطوطات آستان‌قدس رضوی اهدا کردند.
 
علی حلاج‌زاده با بیان اینکه این قرآن از پدربزرگش برای او به ارث باقی مانده، گفت: پدربزرگم؛ حسین‌علی رحیم، ملای مکتبی بوده و قرآن درس می‌داد و بخشی از این قرآن نیز به خط وی است.
 
این واقف کرمانی افزود: معمولا هرسال مقداری پول به نذورات حرم می‌دهیم، اما در دو سفر در حدود 35 سال پیش، دو تابلوفرش با همکاری همسرم بافتیم را به موزه مرکزی آستان ‌قدس‌رضوی اهدا کردیم. این تابلوفرش‌ها در ابعاد 100 در 60 سانتی‌متر بافته شد که نقش یکی از آن‌ها خطاب به امام عصر(عج) «یا قائم آل محمد جهان در انتظار توست» و دیگری دو بیت از سعدی در ستایش رسول اکرم (ص) است.
 
سیدمحمدرضا رضاپور، معاون اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی نیز در معرفی کوتاهی از این قرآن خطی، گفت: این قرآن متعلق به اواخر قرن 12 هجری قمری است و نیمی از آن نیز با خطی مغایر با خط اصلی قرآن در قرن 13 کتابت شده است. این نسخه در کاغذ فرنگی و با خط نسخ 14 سطری کتابت شده و عناوین سوره‌ها و اجزاء به شنگرف و جلد آن تیماج سوخت است.
 
علی حلاج‌زاده که بازنشسته سازمان جهاد سازندگی است و همسرش در هر زیارت، هدیه‌ای برای امام رضا (ع) می‌آورند و پیش از این نیز تابلوفرش‌های دستبافت خود را به موزه مرکزی آستان‌ قدس رضوی اهدا کرده‌اند.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256658