۱
 
قاسمعلی فراست، نویسنده کتاب «نخل‌های بی‌سر»:

تعداد نویسندگان کودک و نوجوان قبل از انقلاب انگشت‌شمار بود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۷
 
 
نویسنده کتاب «نخل‌های بی‌سر» به مقایسه وضعیت ادبیات ایران در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: سیر تکاملی ادبیات کودک و نوجوان پس از انقلاب و تعداد بی‌شمار نویسندگان در این حوزه چشم گیر است در حالی که قبل از انقلاب تعداد این نویسندگان انگشت‌شمار بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کارگاه ادبی نگاهی به ادبیات معاصر در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه سراسری کتاب در استان ایلام، برگزار شد. در این کارگاه ادبی قاسمعلی فراست اظهار کرد: رمان نویسی بیشترین تاثیر را در بین آثار ادبی بر افکار و رفتار مردم می‌گذارد.

نویسنده کتاب نخل‌های بی‌سر به مقایسه وضعیت ادبیات ایران در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: سیر تکاملی ادبیات کودک و نوجوان پس از انقلاب و تعداد بی‌شمار نویسندگان در این حوزه در حالی که قبل از انقلاب تعداد این نویسندگان انگشت‌شمار بود، دستیابی به ژانر تخصصی به نام ادبیات کودک و نوجوان از دیگر بخش‌های ادبی که فقط کشورهای اندکی با رتبه ادبی اول، ادبیات کودک و نوجوان دارند.

وی بیان کرد: افزایش تعداد سوژه ها مانند انقلاب، جنگ، نگاه نو به جایگاه زنان پس از انقلاب،افزایش تعداد نویسندگان که قبلا قابل‌شمارش و الان بی‌شمار هستند، افزایش تعداد کتب و آثار ادبی، تغییر نوع مطالعه و افزایش خوانندگان آثار ادبی از طریق فضای مجازی و تکنولوژی‌های جدیداز بهبود اوضاع ادبیات کشور پس از انقلاب است.
 
خالق کتاب روایتی دیگر در پایان صحبت ها به سؤالات حضار پاسخ داد. از سؤالات مهم در این جلسه می توان به پرسش درمورد علت علاقه مردم به آثار ترجمه و عدم از استقبال از ایرانی خوانی، سکوت نویسندگان در مقابل تحریف تاریخ و عدم ورود به سوژه‌های تاریخی گذشته ایران در مبحث رمان نویسی، علت عدم ترجمه آثار ایرانی به زبان های دیگر، علت سفارش دادن موضوعات دوران جنگ به نویسندگان علی رقم میل آن‌ها درحالی‌که نویسندگان دیگر ملت ها با اشتیاق موضوعات جنگ جهانی را به قلم می‌کشند، تکلیف نویسندگان در صورتی که حکومت‌ها موضوعات را بر آنها تحمیل کنند اشاره کرد.

فراست در پایان صحبت های خود افزود: نویسنده باید به خود و اعتماد مردم پایبند باشد و با اشاره به جمله معروف جلال آل احمد «نانم را میفروشم اما قلمم را نه!» از همه نویسندگان و افراد صاحب قلم خواستند که جز حقیقت چیزی را ننویسند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257628
 


 
شكوهي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۶:۱۱:۵۵
ولي كارشان بهتر بود. هنوز محمود كيانوش ندارم بين نويسندگان بعد از انقلاب (224318)