انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی تشکیل شد

نشر پزشکی جان تازه می‌گیرد
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵
 
 
فرهاد تیمورزاده درباره زمینه‌سازی‌های تشکیل «انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی» گفت: فکر تشکیل این انجمن سال‌ها است که ایجاد شده ولی با توجه به اینکه فعالیت‌های جمعی و گروهی خصوصا بین سازمان‌هایی که ممکن است بیش از منافع مشترکشان به تضاد منافع توجه کنند، اجازه انجام این کار و رسیدن به این هدف را گرفته بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) فرهاد تیمورزاده از تشکیل انجمن ناشران کتاب‌های علوم پزشکی خبر داد. وی گفت: آنچه ما را بیشتر برای اجرایی شدن این اندیشه ترغیب کرد، این بود که احساس کردیم هم‌افزایی بین ناشران فعال حوزه علوم پزشکی کشور یک نیاز ضروری است. به هر شکل این اتفاق روزی خواهد افتاد و چه بهتر که زودتر این امکان فراهم شود تا هم آسیب‌های ناشی از کارهای موازی و از هم‌گسیختگی در اين حوزه کاهش پیدا کند و هم بتوان سامان‌دهی و نظام‌مندکردن حوزه نشر کتاب‌های پزشکی را  هرچه زودتر ساماندهی و نظام‌مند کرد.

وی افزود: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، در حوزه کتاب پزشكی و تولیدات آن با اوضاع آشفته‌ای مواجهیم.

تیمورزاده گفت: در اواخر دهه 60 و ابتدای دهه 70 وضعیت کاملا متفاوتی داشتیم و حوزه کتاب‌های پزشکی در فقر شدیدی به سر می‌برد اما در حال حاضر، با عناوین متعدد و متنوعی از کتاب‌های درسی و كمک درسی پزشکی مواجهیم. حتی شرایط به‌گونه‌ای شده که متأسفانه رويه غيرحرفه‌ای کتاب‌سازی هم شیوع پیدا کرده است. از طرفی با پدیده غيراخلاقي تکثیر كتاب و PDFغیرقانونی از کتاب‌های ناشران پزشکی هم مواجه هستیم، آنچه لطمات و صدمات جبران‌ناپذيری به چرخه بازگشت سرمايه ناشر و بالمآل عدم توليد كتاب‌های تازه منتهی می‌شود.

این ناشر درباره فعالیت‌های انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی عنوان کرد: فعاليت‌های اين انجمن همچنين می‌تواند شرايط مناسبی برای حفظ شأن جامعه پزشكی در بازديد از نمايشگاه‌های مختلف كتاب را ايجاد كند؛ در عین حال يكی از مأموريت‌های مهم انجمن تمركززدايی در برپايی نمايشگاه‌های تخصصی كتاب پزشكی از پايتخت به سوی مراكز استان‌هاست. درست است که درحال حاضر از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و فروش اینترنتی امکان تهیه کتاب وجود دارد ولی معتقدیم که اگر فیزیک کتاب در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان قرار گرفته و امكان ورق زدن و مطالعه بخش‌هایی از آن و مشاهده و بررسی کیفیت کتاب را داشته باشند، به گونه ملموس تر و واقع‌بينانه‌تر و برمبناي نياز خود می‌توانند كتاب تهيه كنند.
 
رئيس هيات مديره انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی در ادامه افزود: یکی دیگر از هدف‌های مهم انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی ارتقای حرفه‌ای اعضای این انجمن است. ما معتقديم زمانی كه ناشران مهارت‌های تولید فرهنگی و فنی کتاب شایسته و وزین مورد نیاز جامعه پزشکی را فرا بگیرند، در واقع شأن جامعه پزشکی رعايت شده است.

تیمورزاده ادامه داد: از ديگر اهداف این انجمن طراحی و بهره‌برداری از اپليكيشن‌های كاربردی است كه سهولت دسترسی مخاطبان در فضاهای مختلف فعاليت آنان اعم از بيمارستان و مطب يا ‌منزل و مسيرهای رفت و آمد، به كتاب مورد نيازشان را ايجاد می‌كند.

عضو هيات مؤسس انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاهی اظهار داشت: يكی از مهم‌ترين مأموريت‌های ما ايجاد ارتباط نزديک‌تر بين جامعه دانشگاهی علوم پزشكی و مردم به وسيله برگزاری نشست‌های ساده علمی واقعی و مجازی است.

وی خاطر نشان کرد: تهیه و توزیع کتاب‌های پزشکی موردنياز در داخل و خارج از کشور، برگزاری همایش، سمینار و همکاری برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ مکتوب پزشکی، تشكيل جلسات نقد و بررسی کتاب و نشریات پزشكی و همچنين برگزاری نمایشگاه‌ کتاب‌های عمومی و موضوعی از محورهای ديگر تشكيل اين انجمن است.

تیمورزاده گفت: امیدوارم با همدلی، همراهی و همسو شدن وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی و دانشگاه‌های علوم پزشكی با ناشران كتاب پزشکی، ضمن ايجاد بستری مناسب برای توليد كتاب‌های پزشكی شاهد سهولت دسترسی مخاطبان اين حوزه به كتاب پزشكی و توسعه فرهنگ كتابخوانی باشيم.

مدیرعامل نشر تیمورزاده تاکید کرد: ماموريت ديگر اين انجمن ايجاد سازوكار مشخصی برای توليد و انتشار نگاشته‌های جامعه فخيم پزشكی در قالب كتاب و در واقع ايجاد فرايند مناسب انتشار توليدات علمی جامعه پزشكی كشور است.

شايان ذكر است كه این انجمن پس از طی مراحل متعدد ثبت و صدور پروانه فعاليت در واپسين روزهای سال 1396، هم اكنون در حال عضوگيری اوليه از ميان ناشران برتر و فعال حوزه علوم پزشكی كشور است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258895