​آغاز هشتمین نشست عمومی شاخه آسیا ـ اقیانوسیه کمیته حافظه جهانی با حضور ایران

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۹
 
 
هشتمین نشست عمومی کمیته منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه برای برنامه حافظه جهانی یونسکو، با حضور نماینده ایران در شهر گوانگجو کره جنوبی به مدت چهار روز آغاز شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این کمیته منطقه‌ای، سال 1998 به دستور مدیر‌کل یونسکو و با هدف حفاظت، حفظ و تسهیل دسترسی به میراث مستند در منطقه آسیا و اقیانوسیه شکل گرفت. در این نشست نمایندگان و متخصصانی از ۲۸ کشور ازجمله استرالیا، چین، هند، اندونزی، ایران، ژاپن، قزاقستان، مالزی، کره‌جنوبی، نیوزلند، ویتنام، سریلانکا، مغولستان، افغانستان، پاکستان، فیلیپین، تایلند، کره‌جنوبی، ازبکستان و بنگلادش حضور دارند. دستور جلسه این نشست متمرکز بر ارائه گزارش‌های دفاتر منطقه‌ای یونسکو از فعالیت‌های دو سال گذشته، بررسی و گفت‌و‌گو پیرامون چالش‌ها و برنامه‌های آتی ثبت پرونده‌های منطقه‌ای و بررسی چشم‌انداز بین‌المللی برنامه جافظه جهانی است.
 
مدیریت و راهبری این نشست منطقه‌ای بر عهده میساکو(Ms Misako Ito)   به‌عنوان مشاور منطقه‌ای یونسکو در دفتر منطقه‌ای بانکوک و لی مینگ هوا (Li Minghua) به‌عنوان رییس شاخه آسیا- اقیانوسیه و اندرو اندرسون(Andrew Henderson)  به عنوان دبیرکل است.

نماینده ایران در این نشست، صالح زمانی؛ مشاور امور بین الملل رییس کمیته ملی حافظه جهانی است و گزارشی از روند ثبت پرونده‌های جهانی و منطقه‌ای در ایران و همین طور روابط کمیته ملی با دفتر منطقه‌‍ای تهران ارایه خواهد کرد. گفتنی است كمیته ملی حافظه جهانی در ایران، یكی از كمیته‌های فرعی كمیسیون ملی یونسكو است كه با مشاركت نمایندگان مراكز مهم میراث مستند در كشور شكل گرفته است.

این کمیته هم اکنون در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مستقر و ریاست آن به عهده اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان مذکور است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261662