دومین همایش دو سالانه آزفا برگزار می شود

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۹
 
 
دومین همایش دو سالانه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان (آزفا) با همکاری بنیاد سعدی و مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی، 21 و 22 آبان ماه 97 برگزار می شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از بنیاد سعدی، این همایش این بار با محوریت موضوع «استاندارد‌سازی مواد آموزشی زبان فارسی به غیرفارسی زبانان» برگزار می‌شود و مهلت ارسال چکیده مقالات تا 31 خرداد‌ماه است.

بررسی نتایج چکیده های ارسالی نیز دوم تیر ماه اعلام می شود.

در این همایش دو روزه، دو نشست «آسیب‌شناسی روندهای تولید محتوا و منابع آموزشی در آزفا» و «آموزش زبان فارسی مبتنی بر فناوری‌های نو؛ مصادیق و استانداردها» برنامه‌ریزی شده است.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی که دبیری علمی این همایش را نیز بر عهده دارد، گفت: یکی از وظایف مهم بنیاد، استانداردسازی آموزش زبان فارسی در جهان است، با توجه به تجربه خوب دانشگاه شهید بهشتی که دو سال پیش در همایش «واکاوی منابع آموزش زبان فارسی» بدست آورد، از بنیاد سعدی دعوت کرد تا همایش دوم را با همکاری یکدیگر انجام دهند.

رضامراد صحرایی افزود: از آنجا که این همکاری در راستای وظایف بنیاد سعدی محسوب می شد، این همکاری را پذیرفتیم و با تغییری در عنوان همایش اول، همایش دوم را با عنوان «استانداردسازی مواد آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان» برنامه‌ریزی کردیم.

وی با بیان اینکه از طریق این همایش‌ها می‌توان جهشی در کیفیت و آموزش زبان فارسی ایجاد کرد، ادامه داد: این همایش به دنبال آن است که نگاه عالمانه و حرفه‌ای به آموزش زبان فارسی به‌عنوان یک زبان دوم را در خارج از ایران تبیین کند، هرچند تبیین این نگاه چند بُعد دارد.
 
آموزش استاندارد و مبتنی بر پژوهش
صحرایی درباره وضعیت آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های جهان نیز گفت: اکنون برای بسیاری رشته‌ها در دانشگاه‌های نقاط مختلف جهان، آموزش زبان فارسی به‌عنوان آموزش زبان دوم محسوب می‌شود، دانشجویان برخی رشته‌ها مانند
شرق‌شناسی باید زبانی را به عنوان زبان دوم فرا گیرند و بیشتر فارسی را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: بنابراین باید جذابیت‌ها و ابعاد زیبایی شناختی زبان فارسی را در تدریس خود، منابع آموزشی مانند کتاب‌های درسی و سایر امکانات نشان دهیم و چنین امری تحقق پیدا نمی‌کند مگر آنکه آموزش خود را استاندارد و مبتنی بر پژوهش استوار کنیم.

ثبت‌نام و ارسال چکیده مقالات برای دومین همایش آزفا از طریق سایت www.AZFA2.ir امکان‌پذیر است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262157