صالحی در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر سیستان و بلوچستان:

اقدمات مختلفی برای افزایش سرانه مطالعه انجام شده است

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ و هنر ایران با وجود سرمایه های غنی و پرشمار با حمایت های گلخانه ای راه به جایی نمی برد، گفت: با میانگین سرانه مطالعه فاصله داریم ولی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدمات مختلفی برای افزایش سرانه مطالعه انجام شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این دیدار که عصر امروز در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد، افزود: اگر بودجه کم است همین میزان هم نباید در تهران صرف شود و استان ها باید مرکز توجه باشند.
 
وی با تاکید بر ظرفیت های بخش های خصوصی ادامه داد: نباید برای ارتقای فرهنگ و هنر فقط به دولت متکی بود. نه اینکه دولت موظف در این زمینه نباشد زیرا ایران که مفتخر به هنرش است، دولتمردان آن هم خود را مصمم به ارزش گذاری برای هنر می دانند.
 
صالحی با بیان اینکه بخش اثرگذار خلاقیت های فرهنگی هنری ایران حاصل خلاقیت های پیرامونی است، گفت: بخش زیادی از خلاقیت‌های ایران در شهرستان‌ها است. بنابراین «ایران تهران نیست» صرفا یک شعار نیست.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سفرهای استانی چند روزه خود را با رویکرد توجه به استان ها و تغییر نگاه به آن ها آغاز کرده‌ام.
 
صالحی افزود: حمایت از استان ها در دستور کار است. در این استان نیز بر اساس تفاهم نامه ای که امروز با استانداری سیستان و بلوچستان امضا شد، برخی از زیر ساخت ها مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی در عین حال تصریح کرد: همچنین در این تفاهم نامه حمایت های استان و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار هم برای رفع مشکلات هنرمندان مورد نظر است.
 
صالحی توجه به عکس، هنرهای تجسمی، ایجاد خانه هنرمندان، توجه به خانه مطبوعات و حمایت از روزنامه‌های دو زبانه را از دیگر بندهای مورد تاکید در این تفاهم نامه برشمرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از این استان تصویر مناسبی ارائه نشده که به طور قطع عکس های استان به ارائه جاذبه های آن کمک می کند.
 
بانک اطلاعات هنرمندان استان تدوین خواهد شد
 
وی با اعلام اینکه بانک اطلاعات هنرمندان استان تدوین خواهد شد گفت: برگزاری نمایشگاه های هنری در کشورهای همسایه  با اولویت استان های مرزی بیشتر خواهد شد تا دیپلماسی هنری ما با کشورهای همسایه تقویت شود.
 
وی با اشاره به سرانه مطالعه بیان کرد: با میانگین سرانه مطالعه فاصله داریم ولی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدمات مختلفی برای افزایش سرانه مطالعه انجام شده است.
 
صالحی افزود: در سال گذشته در تهران ٢٤٩٩ و در استان ها ٧٩٧٥ مجوز اجرای صحنه ای و کنسرت داشتیم،  ممکن است فقط برخی از این مورد رسانه ای شوند اما این میزان آرام و مستمر و بدون هیاهو اجرا شده است.
 
وی گفت: در حوزه سینما هم شاهد اتفاقات خوبی بودیم. سال گذشته حدود ١٠٠ سالن سینمایی احداث شد و امسال نیز حدود ١٢٠ سالن سینما احداث خواهد شد.
 
صالحی با اشاره به نقش شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی ادامه داد: امروز رسانه های تصویری، مجازی، شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها رقیب رسانه های کاغذی شده‌اند، این یک اتفاق بین الملی است.
 
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر معرفی موسیقی استان، افزود: موسیقی استان شناسنامه های آن استان است بنابراین توجه به موسیقی نواحی از اهمیت زیادی برخوردار است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263904