رونمایی از «تالار رودکی: گرافیک، معماری و هرچه»

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 
 
هم­­زمان با گشایش مرکز نبشی رویدادی با عنوان «تالار رودکی: گرافیک، معماری و هرچه» در این مرکز برگزار می­ شود. این رویداد در سه بخش نمایشگاه، رونمایی کتاب و نشست وگفت­ وگو به ارائه­ اسناد تصویری تالار رودکی (تالار وحدت امروز) می ­پردازد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بر اساس خبر دریافتی تالار رودکی (تالار وحدت امروز) با ایده‌ ایجاد بستری برای رشد موسیقی، اجرا و نمایش، هم‌سو با ارزش‌های ملی و ایرانی اما با ضرب‌آهنگ‌هایی غربی، پنجاه‌ و یک سال پیش در‌های خود را در تهران به روی تماشاچیان و اجراگران گشود. رودکی فضایی بود برای احیای فرهنگ و هنر ایرانی در اشکال اجرایی و نمایشی و نیز آشنایی ایرانیان با هنرمندان، اجراگران و موسیقی‌دانان غربی. این تالار که به نام شاعر و خنیاگر ایرانی رودکی نامیده شد، اولین فضای منسجم برای پیوند این ایده‌ها و اهداف در پایتخت ایران بود.

«تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» هشتمین پروژه‌ آرشیوی استودیوکارگاه است. این پروژه با طراحی و تنظیم آریا کسایی و اجرای اشکان فروتن به مجموعه پوستر، بروشور، عکس، فیلم و اسناد رویدادهای اجرایی، نمایشی و موسیقایی تالار رودکی بین سال‌های ۴۶ تا ۵۷ می‌پردازد: این گردآوری و نمایش تلاشی است برای جلوگیری از فراموشی و حذف آن­چه که بخشی از تاریخ فرهنگ تصویری این دوره است. این آرشیو با رویکردی بینا‌رشته‌ای، همزمان با افتتاحیه‌ رسمی مرکز نبشی به نمایش گذاشته خواهد شد. در این رویداد جلسه­ نشست و گفت‌­وگو درباره­ی گرافیک تالار رودکی با حضور بهزاد حاتم، رضا عابدینی و آریا کسایی و جلسه­ نشست و گفت­ و‌گو درباره­ معماری تالار رودکی با حضور بیژن شافعی، علی وجدانی، روشنک سجادیان و محمدرضا قدوسی در مرکز نبشی برگزار خواهد شد.

نبشی با همراهی استودیوکارگاه اسناد مربوط به معمار و معماری تالار، پوسترها و بروشورهای نمایش‌ها و اجراها را در کتاب «تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» منتشر می­کند. کتاب با متنی درباره جامعه‌شناسی فرهنگی تهران از سال 46 تا 57 به گزارش داریوش کیارس آغاز می‌شود و در آن‌جا که به گرافیک می‌پردازد، پوسترهای رودکی و در کل گرافیک تالار را در پنج قسمت بررسی می‌کند: گرافیک ارکستر سمفونیک/یک/ گرافیک اپرا /دو/ گرافیک باله /سه/ گرافیک برنامه‌های ایرانی: بزرگداشت موسیقی ایرانی و رقص‌های بومی و ملی /چهار/ گرافیک  رسیتال و موسیقی مجلسی /پنج/. این‌ها همه آثار دو طراح گرافیک صادق بریرانی و بهزاد حاتم است که در آن‌ سال‌ها رویدادهای رودکی را در قالب پوستر و بروشور مصورسازی و طراحی می‌کردند.

کتاب در آن‌جا که به معماری می‌پردازد، روایت دست‌نخورده‌ای را از اوراق و تصاویر بنای رودکی بیان می‌کند و به معرفی معمار آن یوگینا آفتاندیلیان و تحلیل بنای تالار می‌پردازد. در این بخش دفترچه‌­ی فنی حاوی مشخصات اجرایی بنا بازنشر شده است.

در کتاب آرشیو رودکی نوشته‌هایی از داریوش کیارس، بیژن شافعی، رضا عابدینی و کامبیز موسوی­ اقدم از نقطه‌نظرهای گوناگون گردآوری شده است.

نمایشگاه از تاریخ 2 شهریور تا 23 شهریور 1397 دایر است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264799