«روزنامه عاشورا» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، کتاب «روزنامه عاشورا» را به‌عنوان پنجمین اثر از مجموعه مطالعات ایرانی اسلامی به چاپ رساند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حمید عطائی نظری، استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بیان کرد: این اثر برگردان فارسی کتاب «يَوم الطَّفّ» تألیف آیت‌الله شیخ هادی نجفی بوده که به قلم جویا جهانبخش ترجمه شده است.
 
وی افزود: «روزنامه عاشورا» گزارشی مبسوط و تا حد امکان دقیق از رُخدادهای روز عاشورا است که بر بنیاد منابع و متون تاریخی و رِوایی و ادبیِ گوناگون و اغلب کهن تدوین شده است.
 
عطایی گفت: نامگذاری این کتاب به «روزنامه عاشورا» نیز از همین جهت است که در این کتاب گزارش رویدادها و رخدادهای روز عاشورا آمده و چنانکه می‌دانیم در گذشته به دفتر گزارش‌ حوادث و وقایع روزانه اصطلاحاً «روزنامه» می‌گفته‌اند.
 
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تصریح کرد: کوشش نویسنده و ترجُمان در کتاب «روزنامه عاشورا» برای گردآوری نقل‌ها و اَخبار متعدد و متنوع درباره حوادث روز عاشورا و داوری و عیارسنجی عالمانه‌ درباره آن‌ها، این اثر را کتابی کم‌نظیر در زمینه شناخت وقایع روز عاشورا کرده است.
 
دبیر سلسله منشورات مجموعه مطالعات ایرانی - اسلامی، ادامه داد: هدف مؤلف و نیت مترجمِ کتاب از تمهید این دفتر، ارائه مجموعه‌ای از متون و گفتاوردهای برگرفته از منابع اصلی و اصیل درباره واقعه شهادت امام حسین (ع) و یاران وفادار ایشان در کربلا بوده تا هم تصویر به‌نسبت روشنی از رُخدادهای روز عاشورا عرضه شود و هم زمینه‌ساز تأملات و تحقیقات بیشتر در این موضوع شود.
 
وی افزود: نویسنده کتاب، براساس منابع و مقاتل مختلفِ معتبر، گزارش‌های گوناگون درباره شهادت هر یک از شهیدان کربلا را به‌ترتیب تاریخی کنار هم نهاده و اغلب به مقایسه و جرح و تعدیل آن‌ها نیز پرداخته و خواننده را در میان انبوه اَخبار سرگردان رها نکرده است.
 
عطایی بیان کرد: در نتیجه، حاصل کار ایشان گزارشی محققانه از وقایع روز عاشورا است که برای خوانندگان عالِم و عامی که به‌دنبال مقتلی در مجموع معتبر هستند سودمند می‌افتد. با توجه به ویژگی‌ها و امتیازات یادشده، بی‌گمان انتشار این کتاب در جبران بخشی از کاستی‌های فراوان در عرصه عاشورا پژوهی مؤثر می‌افتد.
 
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان گفت: به جهت اهمیت کتاب «روزنامه عاشورا»، آئین رونمایی از این اثر  پنجشنبه 19 مهرماه سال جاری از ساعت 9 و 30 صبح با حضور نویسنده و مترجم کتاب و سخنرانی استادان محمد علی مهدوی راد و محمد اسفندیاری در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار می‌شود و حضور همه محققان و علاقه‌مندان به مباحثات علمی درباره عاشورا مغتنم و مایه امتنان است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266066