به همت بنیاد دعبل؛

«اربعین مرثیه» ​در آستانه اربعین حسینی رونمایی می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۲
 
 
آئین رونمایی از کتاب «اربعین مرثیه»، شنبه 21 مهرماه در بنیاد دعبل خزاعی برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد دعبل خزاعی، کتاب «اربعین مرثیه» شامل برترین اشعار عاشورایی فارسی بوده که محصول نهایی پژوهشی است که در سال‌های 1394 و 1395 در بنیاد دعبل خزاعی انجام شده است. آئین رونمایی از این اثر، از ساعت 16 عصر شنبه 21 مهرماه با حضور داوران، شعرا، مداحان و استادان این حوزه در بنیاد دعبل برگزار خواهد شد.
 
در این طرح با رأی و نظر 40 نفر از کارشناسان و صاحبنظران شعر مذهبی، سروده‌های شاخص هزار سال شعر عاشورایی فارسی در دو مقطع (یکی از قرن چهارم هجری تا انقلاب اسلامی و دوم دوره‌ پس از انقلاب اسلامی) بررسی شده و برترین آن‌ها براساس معدل امتیازات داوران انتخاب شده‌اند. از حسن اتفاق، اشعار برگزیده 40 قطعه‌اند که 28 قطعه به مقطع نخست و 12 قطعه به مقطع دوم تعلق دارند.
 
فهرست داوران مشارکت‌کننده در این طرح، ‌طیف متنوعی از نام‌ها را شامل می‌شود؛ از چهره‌های دانشگاهی مانند محمدرضا سنگری، غلامرضا کافی و اسماعیل امینی تا چهره‌های حوزوی مانند حجت‌الاسلام سیدابوالقاسم حسینی (ژرفا) و حجت‌الاسلام محمد صحتی سردرودی. همچنین چهره‌های پیشکسوتی مانند مهدی آصفی، محمدعلی مجاهدی و مرحوم غلامرضا شکوهی تا چهره‌های جوان مانند محمود حبیبی کسبی، محمدسعید میرزایی و جواد هاشمی نیز در این فهرست هستند.
 
شاعرانی همچون علی‌رضا قزوه، عبدالجبار کاکایی، محمدکاظم کاظمی، سعید بیابانکی، رضا اسماعیلی و مرتضی امیری اسفندقه و پژوهشگرانی مانند رضا بیات، مرضیه محمدزاده، مهدی امین‌فروغی و سیدمهدی حسینی نیز در این طرح مشارکت دارند.
 
در کتاب اربعین مرثیه، متن کامل اشعار برگزیده، همراه با معرفی و مشخصات فنی آن‌ها و نیز امتیازات داوران آمده است.
 
این کتاب از سوی انتشارات سپیده‌باوران در 448 صفحه قطع وزیری و در شمایلی نفیس و فاخر به بازار عرضه شده است.
 
بنیاد دعبل خزاعی در بلوار کشاورز، خیابان فلسطین، خیابان حجت دوست، پلاک 47 واقع شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266133