خدمات ویژه برای روشندلان در کتابخانه گویای رضوی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱
 
 
کتابخانه گویای رضوی با دارابودن بیش از 13 هزار منبع دیداری و شنیداری، خدماتی ویژه برای قشر نابینا و کم‌بینا ارائه می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، 15 اکتبر برابر با 23 مهرماه، روز جهانی عصای سفید است. به این مناسبت علی وظیفه‌دان؛ رئیس کتابخانه گویای رضوی، درباره خدمات مختلف این کتابخانه توضیح داد: این کتابخانه که از کتابخانه‌های وابسته به آستان‌قدس‌رضوی در مشهد است که برای بهره‌مندی روشندلان و کم‌بینایان از امکانات آموزشی، فرهنگی و کتابخانه‌ای سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی و پوشش ارائه این خدمات در سراسر کشور و سطح شهر مقدس مشهد، از سال 1383 خورشیدی راه‌اندازی شده است.
 
وی افزود: این کتابخانه با گردآوری مجموعه‏ای کم‌نظیر شامل بیش از 13 هزار عنوان منبع اطلاعاتی همچون کتاب صوتی و منبع دیجیتالی، در قالب‏های  DVD، CD‌، ‌MP3،VCD  و کتاب‌های چاپ بریل در موضوعات کمک‌آموزشی، علمی، فرهنگی، تاریخی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و دیگر موضوعات و مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای ویژه روشندلان، در حال ارائۀ خدمت به قشر نابینا و کم‌بینا است.
 
وظیفه‌دان با بیان اینکه این کتابخانه در حال حاضر بیش از 230 نفر عضو دارد، ادامه داد: گروه‌های مختلف دانش‌آموزان، دانشجویان، کارمندان و مشاغل آزاد از قشر نابینا و کم‌بینا، از مقطع دبستان تا دکترا می‌توانند از خدمات این کتابخانه بهره‌مندشون.
 
رئیس کتابخانه گویای رضوی با اشاره به خدمات ویژه این کتابخانه، تصریح کرد: عضویت و خدمات رایگان، ارائه خدمات و استفاده از تجهیزات موجود در محل کتابخانه، تهیه کپی از منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه بر رویDVD  یا هر نوع حافظه جانبی دیگر، خدمات امانت منابع این کتابخانه و منابع سایر مراکز کتابخانه‌ای آستان‌قدس‌رضوی، استفاده حضوری و غیرحضوری از خدمات سایر مراکز و واحدهای وابسته به سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی، استفاده از خدمات کتابخانه سیار و تلفنی آستان ‌قدس‌رضوی و تحویل رایگان منابع درخواستی در محل مورد درخواست اعضا و ارسال رایگان منابع درخواستی اعضای کتابخانه به سراسر ایران از طریق پست، ازجمله خدمات کتابخانه گویا است.
 
وی تعامل و همکاری این کتابخانه را با سایر کتابخانه‌ها و مراکزی که به روشندلان خدمت می‌کنند، از دیگر خدمات کتابخانه گویا برشمرد و گفت: تبادل و اهدای منابع به دیگر مراکز، در راستای تکمیل این مجموعه‌ها و دریافت منابع تولیدی آنان در جهت تأمین منابع درخواستی مراجعان، از دیگر خدمات این کتابخانه است.
 
وظیفه‌دان افزود: سیاهه منابع این کتابخانه در قالب نرم‌افزار EXCELL روی وب‌سایت کتابخانه گویای رضوی به نشانی http://library.aqr.ir/gooya در زیر پرتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی قرار دارد. روشندلان گرامی می‌توانند درخواست‌ها، نظرات و پیشنهادهای خود را از طریق سایت کتابخانه گویای رضوی و آدرس الکترونیکی razavi.lib@gmail.com مطرح یا با شماره‌تلفن‌های 05132713070 – 05132766444 بگیرند.
 
این کتابخانه واقع در مشهد، خیابان طبرسی، چهارراه مجلسی، خیابان مجلسی غربی‌1، همه روزه از ساعت  7 و 30 تا 19 و 30، آماده ارائه خدمات است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266404